Procedura higienicznego i chirurgicznego mycia rąk
Dłonie są wizytówką człowieka, dlatego personel medyczny szczególnie powinien pamiętać także o odpowiedniej pielęgnacji rąk.
W gabinecie stomatologicznym obowiązują nas procedury, które są wymagane przez Stację Sanitarno-Epidemiologiczną. Każdy gabinet musi posiadać w swojej dokumentacji opracowane procedury. Muszą one być dostosowane do konkretnego miejsca, w którym pracujemy – dlatego nie można ich „spisać” z innego gabinetu. Każdy pracownik powinien zapoznać się z nimi oraz zostać przeszkolony i informowany na bieżąco o zmianach. Wszystkie procedury muszą być podpisane przez pracowników. Dodatkowo zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 27 maja 2010 roku każda placówka medyczna ma obowiązek raz na 6 miesięcy przeprowadzić tak zwany audyt wewnętrzny. Podczas takiej kontroli należy zweryfikować stosowanie procedur oraz ocenić poprawność i skuteczność działania. Każda kontrola powinna zakończyć się protokołem. Dodatkowo należy na bieżąco śledzić rozporządzenia ministra zdrowia i wprowadzać zmiany w procedurach, jeśli takich wymagają. Wszystko po to, aby zapobiegać szerzeniu się chorób zakaźnych i zakażeń (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu i zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych).
Jedną z takich procedur jest procedura higienicznego i chirurgicznego mycia rąk. Niby wszyscy wiedzą, jak umyć ręce, ale gdy zaczynamy się zagłębiać, okazuje się, że nie wszyscy wiedzą, jaka jest różnica między higieniczny ma chirurgicznym myciem. Nie mówiąc już o tym,że poprawnie te czynności wykonuje garstka personelu medycznego. Nie chodzi o to, aby wyuczyć się schematu mycia rąk, tutaj istotna jest wiedza – jak długo powinno [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!