Plan higieny w gabinecie stomatologicznym
Kierownicy podmiotów leczniczych oraz inne osoby udzielające świadczeń zdrowotnych są obowiązani do podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. Obowiązki te zapisano w Ustawie z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Działania te to między innymi opracowanie, wdrożenie i nadzór nad procedurami zapobiegającymi zakażeniom i chorobom zakaźnym związanym z udzielaniem świadczeń zdrowotnych, w tym również dotyczących dekontaminacji powierzchni.
Każdy z nas wielokrotnie na początku swojej kariery zawodowej zadawał sobie pytania: skąd mam wiedzieć, które powierzchnie w placówce medycznej mam myć. Które dezynfekować i myć? Czy mogę używać środków myjąco-dezynfekujących? Jak często? Kiedy? Czy to, co zaplanowaliśmy, wystarczy dla utrzymania pożądanego stanu higieny?
Naszym celem jest podkreślenie znaczenia prawidłowej dekontaminacji powierzchni i sprzętów w gabinecie stomatologicznym w profilaktyce zakażeń, a zadaniem zachęcenie do refleksji dotyczącej stosowanych procedur.
Aby w sposób właściwy prowadzić procesy dekontaminacji powierzchni, należy w gabinecie stomatologicznym stworzyć funkcjonalne i praktyczne procedury postępowania w tym zakresie oraz schemat postępowania w postaci planu higieny. „Budowanie” planu higieny należy zacząć od określenia poziomu ryzyka skażenia powierzchni oraz dokonanego na tej podstawie podziału na strefy sanitarne. Na tej podstawie podejmujemy decyzje, czy powierzchnie te należy tylko myć, czy najpierw dezynfekować i następnie myć, jakich środków należy użyć i jak często trzeba prowadzić wymagane procesy.

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!