Prof. dr hab. n. med. Jadwiga Jośko-Ochojska: Stres, emocje, empatia… druga strona pracy stomatologa
Stres towarzyszy każdemu z nas w różnych sytuacjach. Nie każdy z nas potrafi jednak go rozróżniać, walczyć z nim lub czerpać z niego korzyści. O tym, jak wielki wpływ ma on na nasze życie, na jakich emocjach powinniśmy się skupiać w pracy zawodowej oraz od czego zależy nasza empatia, z niekwestionowanym autorytetem oraz kierownik Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej, prof. dr hab. n. med. Jadwigą Jośko-Ochojską rozmawiała Daria Dirks-Koźlik. fot.

Pani Profesor, jest Pani kierownikiem Katedry i Zakładu Medycyny i Epidemiologii Środowiskowej, gdzie prowadzą Państwo szeroką działalność naukowo-badawczą, poruszając ważne kwestie, tj. stres, bezsenność, zaburzenia odżywiania czy depresje. Jakie są główne założenia Pani ośrodka? Czym zajmuje się Katedra?
Z uwagi na to, że istnieje ścisły związek między przewlekłym stresem i powstawaniem chorób, a najnowsza wiedza dowodzi faktu, że radzenie sobie ze stresem zapobiega jego chorobowym następstwom, uznałam, że rozwijanie tematyki stresu w programie nauczania jest działaniem niezwykle ważnym, odpowiadającym na aktualne zagrożenia. W krajach wysoko rozwiniętych na uniwersytetach medycznych problematyka stresu omawiana jest bardzo obszernie. W Polsce tą tematyką zajmują się głównie psycholodzy i socjolodzy z uczelni pozamedycznych, a kształceni w uniwersytetach medycznych lekarze nie mają dotąd dostatecznej wiedzy na temat zmian fizjologicznych, biochemicznych i anatomicznych powstałych na skutek przewlekłego stresu.
W celu edukacji przyszłych lekarzy wspólnie [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!