Prof. Shahram Ghanaati: Nowoczesne trendy – stomatologia regeneracyjna
Już wkrótce będziemy świadkami prezentacji wyników badań z zakresu zastosowania fibryny bogatopłytkowej i jej wpływu na regenerację po leczeniu chirurgicznym. Osobą odpowiedzialną za te badania jest m.in. prof. Shahram Ghanaati, wybitny specjalista, wieloletni praktyk, szef katedry onkologicznej w Klinice Chirurgii Jamy Ustnej, Twarzowo-Czaszkowo-Szczękowej oraz Plastycznej Uniwersytetu Goethego we Frankfurcie. Najnowszymi doniesieniami dzieli się w wywiadzie udzielonym podczas spotkania naukowego na Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

fot. J. Stec
Wiemy, że trudny obszar stomatologii, jakim są chirurgia szczękowo-twarzowa i implantologia, jest Panu szczególnie bliski. Co się zmieniło w ostatnim czasie w dziedzinie stomatologii na świecie?
Na myśl przychodzą mi w pierwszej kolejności koncentraty krwi, które odgrywają już wiodącą rolę w stomatologii regeneracyjnej. Dzięki zastosowaniu tych koncentratów, np. fibryny bogatopłytkowej, wspomagany jest proces gojenia ran – nieodłączna część leczenia chirurgicznego. Dodatkowo wykorzystanie materiałów kościozastępczych lub membran kolagenowych, stanowiących obecnie podstawę sterowanej regeneracji kości – GBR – i sterowanej regeneracji tkanek jamy ustnej – GTR – podnosi skuteczność terapii, co potwierdzają także obserwacje kliniczne.
Czy polska stomatologia nadąża za światowymi trendami? Wiemy, że aktywnie uczestniczy Pan w organizacji zaawansowanych szkoleń stomatologicznych również w Polsce, czy to odpowiednie pole do nawiązywania współpracy międzynarodowej?
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!