Krótki kurs projektowania CAD dla techników dentystycznych – cz. III. Projektowanie wkładu/nakładu koronowego
Technologia CAD/CAM jest w większości postrzegana jako narzędzie do wykonywania podbudowy do licowania koron i mostów. Jej zastosowanie jest jednak o wiele szersze i umożliwia wykonywanie innych uzupełnień protetycznych. Wśród nich można wymienić wkłady i nakłady koronowe – inlay, onlay.
Procedura projektowania jest zbliżona do wykonywania korony. Po wczytaniu skanu oraz wykonaniu czynności archiwizacyjnych przechodzimy do prac konstrukcyjnych. Pierwszym zadaniem jest wyznaczenie granicy preparacji na modelu.
Przeczytaj wszystkie artykuły z kategorii PROTETYKA
Jeżeli akceptujemy propozycję programu, możemy ustawić wszelkie niezbędne parametry, takie jak grubość warstwy cementu (pole żółte), zasięg uszczelnienia (pole zielone) itp.
Następnie, korzystając z biblioteki kształtów, wybieramy ten najbardziej zbliżony do naszej preparacji i wstawiamy go w miejsce projektowanego nakładu. Na tym etapie mamy możliwość dokonania dowolnej korekty kształtu całości pracy – zasięgu i wysokości guzków czy kształtu i głębokości bruzd.
Po zaakceptowaniu bryła wkładu jest dopasowywana do wyznaczonej przez nas granicy preparacji i zapisana.
Na zakończenie możemy skorzystać z możliwości modułu Thru Smile i obejrzeć naszą pracę w naturalnych kolorach w wizualizacji przestrzennej. Następnie, korzystając z biblioteki kształtów, wybieramy ten najbardziej zbliżony do naszej preparacji i wstawiamy go w miejsce projektowanego nakładu. Na tym etapie mamy możliwość dokonania dowolnej korekty kształtu całości pracy – zasięgu i wysokości guzków czy kształtu i głębokości bruzd. Po zaakceptowaniu bryła [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!