Protokoły bezpieczeństwa w aspekcie leczenia stomatologicznego w czasie pandemii COVID-19
Narażenie zespołu stomatologicznego na zakażenie SARS-CoV-2
W gabinecie stomatologicznym, jak w innych praktykach lekarskich, istnieje zagrożenie infekcją zarówno lekarza dentysty, jak i pozostałego personelu pomocniczego. W związku ze specyfiką przeprowadzanych procedur oraz pracy stomatologa z pacjentem mogącym przechodzić chorobę objawowo lub asymptomatycznie – bliski kontakt twarzą w twarz, odruch kaszlowy chorego podczas badania stomatologicznego lub leczenia – ryzyko zakażenia jest bardzo wysokie (5, 10).
Czynnik zakaźny jest wykrywalny w wymazach z jamy ustnej, ponadto jest obecny w ślinie i wydzielinie jamy ustnej większości badanych pacjentów (11). W związku z powyższym, transmisja wirusa poprzez aerozol wytwarzany przez pacjenta zarówno podczas kichania, jak i kaszlu na instrumentarium, ubrania personelu oraz wyposażenie gabinetu jest niezwykle łatwa (6). Dodatkowo spray wodny, unoszący się w powietrzu podczas wykonywania procedur stomatologicznych przy użyciu narzędzi wykonujących ruch obrotowy jest zanieczyszczony bakteriami oraz krwią i jest niemożliwy do wyeliminowania w pracy lekarza dentysty (12).
Kup prenumeratę czasopisma "TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny" na dlaspecjalistow.pl.
Światowe Forum Ekonomiczne razem z platformą Visual Capitalist na podstawie trzech kryteriów oceniających częstość kontaktów pracowników z innymi ludźmi, fizyczną bliskość i narażenie na niebezpieczne warunki sporządziło wizualizację zawodów o najwyższym ryzyku zakażenia wirusem COVID-19. Z raportu wynika, że personel pracujący w gabinecie stomatologicznym znajduje się w pierwszej piątce. Na pierwszym miejscu znajduje się higienistka stomatologiczna (99,7%), drugie miejsce zajmuje technik terapii [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!