Przełom nadciśnieniowy
O nadciśnieniu
Nadciśnienie tętnicze (łac. hipertonia arterialis, ang. arterial hypertension) jest chorobą cywilizacyjną. Szacuje się, że ok. 30% populacji Polski choruje na nadciśnienie tętnicze. Aktualna klasyfikacja nadciśnienia tętniczego mierzonego metodą tradycyjną dzieli podwyższone ciśnienie tętnicze krążenia dużego na pierwotne i wtórne.
Nadciśnienie pierwotne
Nadciśnienie pierwotne to ok. 90% wszystkich przypadków tej choroby, spowodowane jest ono różnorodnymi czynnikami genetycznymi i środowiskowymi, które powodują zaburzenie fizjologicznej regulacji ciśnienia tętniczego. W przeciwieństwie do nadciśnienia wtórnego w pierwotnym nie udaje się wykryć jednoznacznej przyczyny wysokich wartości ciśnienia. Istotną rolę w rozwoju nadciśnienia tętniczego odgrywają układ renina-angiotensyna-aldosteron, układ współczulny, peptydy natriuretyczne oraz substancje wytwarzane przez śródbłonek naczyniowy. Należy pamiętać, że czynniki środowiskowe, takie jak otyłość, stres psychiczny aktywujący układ współczulny, siedzący tryb życia, w porównaniu z regularną aktywnością fizyczną czy spożycie soli, mają również znaczący wpływ na rozwój nadciśnienia tętniczego.
Nadciśnienie wtórne
Nadciśnienie określane mianem wtórnego to nadciśnienie, w którym zazwyczaj udaje się zdiagnozować przyczynę, a w związku z tym skutecznie leczyć chorobę podstawową, której następstwem są podwyższone wartości ciśnienia tętniczego. W tym przypadku do najczęstszych przyczyn należy zaliczyć:
- choroby nerek (zapalenie kłębuszków nerkowych, torbielowatość, wodonercze, zwężenie tętnic nerkowych, nowotwory, zespoły pierwotnej retencji sodu),
- choroby gruczołów wewnątrzwydzielniczych (nadczynność lub niedoczynność tarczycy, hiperaldosteronizm, zespół Cushinga, niedoczynność [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!