Regeneracja miazgi i ozębnej – postępowanie w przypadku częściowego niepowodzenia leczenia rewaskularyzacyjnego
Pacjent musi zostać poinformowany, że zabiegi regeneracyjne mogą się zakończyć niepowodzeniem, które może mieć miejsce mimo braku objawów klinicznych – tak jak u opisanego pacjenta – i być związane z natychmiastowym lub opóźnionym nawrotem pierwotnego zakażenia.
Niepowodzenie terapii rewaskularyzacji w korzeniach mezjalnych skłoniło nas do zastanowienia się nad różnymi przyczynami tego zjawiska.
Gdy planowana jest rewaskularyzacja w obrębie zęba trzonowego, obecność krwawienia musi być sprawdzona przy każdym wejściu do kanału; w opisanym przypadku możliwe było, że brak krwawienia z kanałów mezjalnych został zamaskowany przez krew pochodzącą z kanału dystalnego.
Żywotność komórek macierzystych w korzeniach mezjalnych może być upośledzona na skutek zakażenia tkanek okołowierzchołkowych. W takim przypadku nawet gdyby uzyskano krwawienie, skrzep byłby pozbawiony komórek macierzystych lub też byłyby one obecne, ale w zbyt małej liczbie lub z niedostatecznym potencjałem różnicowania. Bansal i wsp. [19] omawiali możliwość długotrwałego zakażenia niszczącego komórki zdolne do zapewnienia regeneracji miazgi. Jednakże, biorąc pod uwagę pomyślne wyniki endodontycznego leczenia regeneracyjnego w przypadkach długotrwałych okołowierzchołkowych stanów zapalnych, doszli do wniosku, że to nie może być powód powyższej sytuacji.
Można wywnioskować, że efekt tego rodzaju leczenia jest zależny od:
- pacjenta – bardziej korzystne wyniki u młodych osób z istotnym obrotem komórkowym,
- lekarza – konieczne są przeszkolenie i kontrola procedury,
- zęba – może być stosowane tylko w przypadku niedojrzałych zębów.
[...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!