Regeneracja tkanki miękkiej i twardej wokół implantu w przebiegu periimplantitis z wykorzystaniem lasera diodowego – opis przypadku
Cel pracy
Ocena skuteczności leczenia periodontologicznego u pacjenta z zapaleniem okołowszczepowym oraz deficytem dziąsła zrogowaciałego po wykonaniu zabiegu regeneracji tkanki miękkiej i kostnej z wykorzystaniem lasera diodowego.
Opis przypadku
Pacjent, 52 lata, zgłosił się do Duda Clinic Implantologia i Stomatologia Estetyczna w Katowicach na konsultację periodontologiczną. Został z nim przeprowadzony dokładny wywiad, na podstawie którego nie stwierdzono żadnych schorzeń ogólnoustrojowych. Pacjent podawał w wywiadzie krwawienie z dziąseł w trakcie codziennej higienizacji jamy ustnej. Badanie zewnątrzustne nie wykazało żadnych zmian patologicznych. Na podstawie badania wewnątrzustnego stwierdzono złogi nazębne w obrębie górnego i dolnego łuku zębowego. Badanie periodontologiczne wykazało: BOP na poziomie 65%, API = 54%, patologiczne kieszonki (PD = 6-8 mm) w obrębie zębów trzonowych szczęki i w obrębie implantu w pozycji 24, kieszonki pogłębione (PD = 4 mm) w obrębie zębów trzonowych i siecznych żuchwy, brak patologicznej ruchomości zębów oraz deficyt w zakresie grubości i zasięgu zrogowaciałego dziąsła w obrębie implantu (fot. 1).
Wykonano zdjęcie pantomograficzne, na podstawie którego stwierdzono: nieprawidłowo endodontycznie przeleczone zęby 16, 2, 7, ubytek próchnicowy poddziąsłowy w obrębie zęba 17, fenomen Godona w obrębie zęba 26 (fot. 2). Pacjentowi zaproponowano plan leczenia periodontologicznego, który został zaakceptowany.
Sprawdź inne artykuły z kategorii PERIODONTOLOGIA.
Podczas pierwszej wizyty wykonano skaling nad- i poddziąsłowy w [...]
