Resekcja – zabieg dla endodontów
Szycie
Według prof. Kima należy pamiętać o tzw. „zasadzie złotej godziny”, czyli czasie, w którym powinniśmy przeprowadzić cały zabieg, od pierwszego cięcia do ostatniego szwu. Ale to właśnie ten ostatni element, czyli repozycja płata i zakładanie szwów pod mikroskopem, jest często najbardziej żmudny i pracochłonny.
Nie można jednak nie docenić możliwości szycia nićmi 6.0, a nawet 7.0, które pozwalają na utrzymanie tkanki miękkiej we właściwym miejscu, nie sprzyjając kolonizacji przez bakterie i wspomagając gojenie przez rychłozrost w ciągu 48-72 godzin. Po takim czasie zaleca się usunięcie szwów (8).
Uciśnięcie przyszytego płata wilgotnym gazikiem przez okres około 5 minut pomoże w lepszym jego dopasowaniu do kości i zmniejszy krwawienie (9).
Krótki opis własnych przypadków
Zmiana przy zębie nr 36
Pacjentka, lat 34, zgłosiła się z bólem i obrzękiem okolicy zęba nr 36. Ząb po wcześniejszym powtórnym leczeniu endodontycznym, brak możliwości udrożnienia kanałów mezjalnych. Wykonano zabieg resekcji z wypełnieniem wstecznym MTA (fot. 13a-d).
Resorpcja zewnętrzna przy zębie nr 22
U pacjentki, podczas rutynowej kontroli rtg., stwierdzono bezobjawowo rozwijającą się resorpcję korzenia przy zębie nr 22. Wykonano zabieg resekcji z cięcia submarginalnego z wstecznym wypełnieniem MTA (fot. 12a-d).
Nieudane resekcje [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!