Postępowanie w przypadkach resorpcji wewnętrznej korzenia w zębach stałych
Leczenie zachowawcze zębów z resorpcją korzenia
Leczeniem z wyboru w przypadkach resorpcji wewnętrznej korzenia pozostaje leczenie kanałowe, ponieważ w jego trakcie usuwa się tkankę ziarninową i przerywa dopływ krwi do komórek klastycznych.
Resorpcja wewnętrzna korzenia wiąże się ze specyficznymi trudnościami przy opracowaniu i wypełnianiu kanału korzeniowego.
Otwarcie dostępu musi być tak zachowawcze, jak to tylko możliwe, aby zachować strukturę zęba i uniknąć dalszego jej osłabienia. W przypadku zębów z czynną resorpcją może mieć miejsce dość obfite krwawienie, które może zmniejszać widoczność aż do momentu, w którym zostanie dokonana amputacja miazgi. Kształt ubytku spowodowanego resorpcją zazwyczaj czyni go niedostępnym dla bezpośredniej instrumentacji mechanicznej [13].
W przypadku resorpcji perforującej nie jest możliwe określenie długości roboczej za pomocą endometru.
Należy położyć duży nacisk na chemiczne rozpuszczenie żywej i martwej miazgi za pomocą podchlorynu sodu. Wykorzystanie urządzeń ultradźwiękowych aktywuje i ułatwia penetrację roztworu płuczącego do wszystkich obszarów systemu kanałów korzeniowych [14]. W celu uzyskania całkowitego chemomechanicznego oczyszczenia kanału korzeniowego szczególnie polecane są atraumatyczne plastikowe końcówki EndoActivator.
Zastosowanie wodorotlenku wapnia jako opatrunku tymczasowego zwiększa skuteczność procedur dezynfekcyjnych, pomaga opanować krwawienie i doprowadzić do martwicy pozostałych resztek miazgi.
Jeśli chodzi o wypełnienie kanału korzeniowego, materiał musi być płynny, aby uszczelnić ubytek spowodowany resorpcją. Gdy zachowane są ściany kanału, najlepsze wyniki [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!