Resorpcja zewnętrzna przyszyjkowa jako powikłanie wybielania zębów z żywą miazgą
Po zastosowaniu systemu łączącego Tenure Multi-Purpose Bonding System (DenMat) zgodnie z zaleceniami producenta przystąpiono do wypełnienia ubytku materiałem Geristore (DenMat) (ryc. 9).
Po wypolerowaniu wypełnienia zreponowano płat policzkowy i językowy przy pomocy szwów materacowych pionowych nicią Nylon 6,0 (Atramat) oraz wykonano kontrolne RVG przylegające do okolicy zęba 42, które wykazało prawidłowe wypełnienie ubytku. Zalecono: miękką dietę, wzmożoną dbałość o higienę jamy ustnej w okresie pozabiegowym, stosowanie pozabiegowej szczoteczki do zębów (Curaprox), płukanie jamy ustnej 0,1-proc. roztworem chlorheksydyny (Eludril, Elgydium) oraz w razie wystąpienia dolegliwości bólowych – zastosowanie Ibuprofenu doustnie w dawce 400 mg.
Po 5 dniach usunięto szwy, pacjentka nie zgłaszała dolegliwości bólowych. W badaniu żywotności chlorkiem etylu ząb 42 wykazywał reakcję przedłużoną w stosunku do pozostałych zębów siecznych żuchwy. Zalecono kontrolne badanie po 2 tygodniach, które wykazało prawidłowe gojenie tkanek miękkich oraz prawidłową reakcję na chlorek etylu. Wynik badania histopatologicznego przemawiał za obecnością zmiany o charakterze nadziąślaka włóknistego – epulis fibrosa. Pacjentka została pouczona o konieczności regularnych kontroli klinicznych i radiologicznych. W badaniu przeprowadzonym po 6 miesiącach od zabiegu stwierdzono całkowicie wygojone tkanki miękkie w miejscu zabiegu bez cech wznowy rozrostu oraz prawidłową reakcję w badaniu żywotności zęba 42. Obraz radiologiczny był prawidłowy, bez cech postępującej resorpcji (ryc. 10, 11).
Omówienie
Resorpcja zewnętrzna spowodowana wybielaniem zębów z żywą miazgą jest bardzo rzadko opisywanym powikłaniem w dostępnej literaturze. Zważywszy na fakt, że [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!