Robert Pudlo: Psychika stomatologa - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Dr hab. n. med. Robert Pudlo: Psychika stomatologa

Kondycja psychiczna przedstawicieli zawodów medycznych to temat ważny, lecz rzadko poruszany. O tym, jakie problemy towarzyszą w pracy lekarzom dentystom, opowiada dr hab. n. med. Robert Pudlo, prof. ŚUM, psychiatra z wieloletnim stażem.

Robert Pudlo
fot. E. Ładziak

Panie Profesorze, jest Pan psychiatrą z ogromnym doświadczeniem zarówno klinicznym, jak i akademickim. Jak często w swojej pracy spotyka się Pan z syndromem wypalenia zawodowego w zawodach medycznych?

Trzeba zacząć od tego, że „wypalenie zawodowe” nie jest rozpoznaniem medycznym, tylko pewnym konstruktem poznawczym ułatwiającym zrozumienie przyczyn problemów psychicznych, procesem psychologicznym, który może prowadzić do depresji, zespołów lękowych czy zaburzeń snu. Twórcy wchodzącej obecnie do użytku międzynarodowej klasyfikacji zaburzeń psychicznych (ICD-11) uznali wypalenie zawodowe za czynnik wpływający na stan zdrowia, co wydaje się dosyć logiczne.

Po tym zastrzeżeniu można podjąć próbę odpowiedzi na pani pytanie. Nie ma wątpliwości, że wypalenie zawodowe w zawodach medycznych jest problemem powszechnym, powstało na ten temat wiele publikacji. Najnowsze metaanalizy wskazują, że wypalenie zawodowe może spotkać np. 6-33% lekarzy ogólnych i 22-83% rehabilitantów, a jeżeli chodzi o stomatologów, to ryzyko wypalenia zawodowego ocenia się na 26% – przynajmniej takie dane znalazłem w najbardziej wiarygodnych źródłach. Nasze obserwacje z codziennej praktyki klinicznej mogą być mylące, bo u zgłaszających się do diagnostyki kolegów staramy się przede wszystkim postawić rozpoznanie medyczne i wdrożyć [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy