Różnorodność systemów korzeniowych zębów przedtrzonowych żuchwy
W aspekcie leczenia endodontycznego bardzo ważne jest zapoznanie się z budową anatomiczną jam zębowych, która jest bardzo zróżnicowana (70%) i daleka od schematów podawanych w różnych podręcznikach [1]. Klinicyści muszą być świadomi różnorodności systemów korzeniowych, bowiem ich budowa jest często skomplikowana. Oprócz kanału głównego występują: kanały dodatkowe, boczne, pseudokanały, anastomozy i delty korzeniowe.
Zęby przedtrzonowe żuchwy stwarzają wiele trudności w trakcie leczenia endodontycznego z powodu obecności rozgałęzień kanałów. Najczęściej występuje jeden korzeń, w którym znajdują się niecałkowicie rozdzielone kanały z dodatkowym kanałem językowym, który jest znacznie trudniejszy do zdiagnozowania na obrazie RTG [2].
Powstaje zatem pytanie, jakie wskazówki diagnostyczne należy uwzględnić przy poszukiwaniu dodatkowych kanałów. Według Vertucciego [3] i Sloweya [4] nagłe zwężenie lub zakrzywienie kanału na radiogramie sugeruje jego rozwidlenie. Hülsmann [5] uszeregował następujące szczegóły pozwalające na wysnucie wniosku o istnieniu dodatkowych kanałów:
- ekscentryczne położenie głównego kanału we wnętrzu korzenia,
- nieregularne zmiany ciągłości korzenia zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne,
- zdjęcie pomiarowe: czy narzędzie znajduje się w środku kanału, czy ma położenie ekscentryczne.
Natomiast Nattress i Martin [6] w swoich pracach podają wyznaczniki obecności dodatkowego kanału, gdy na zdjęciu RTG można zaobserwować:
- podwójną ozębną,
- spłaszczony wierzchołek korzenia,
- dodatkowe kanały w innych zębach u danego pacjenta (np. trzy kanały w pierwszym zębie przedtrzonowym szczęki).
W związku z powyższym [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!