Rozpoznawalność terminu bruksizm wśród mieszkańców
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Rozpoznawalność terminu bruksizm wśród mieszkańców województwa śląskiego

TITLE: Recognition of bruxism among the population of the Silesian agglomeration

SŁOWA KLUCZOWE: bruksizm, kwestionariusz, świadomość

STRESZCZENIE: Bruksizm uważa się za najbardziej rozpowszechnioną parafunkcję zwarciową. W zależności od grupy badanej oraz zastosowanej metodyki dotyczy on 66-79% społeczeństwa. Pomimo tak powszechnego występowania w większości przypadków schorzenie to pozostaje nierozpoznane.

KEY WORDS: bruxism, questionnaires, awareness

SUMMARY: Bruxism is one of the most common parafunction of the stomatognathic system. About 66-79% of the population suffer from this disease. Despite such prevalence in most cases the disease remains unrecognized.

Nieprawidłowe czynności układu ruchowego narządu żucia są trzecim po próchnicy i chorobach przyzębia najczęstszym schorzeniem układu stomatognatycznego (1).

W obecnych czasach stres towarzyszy nam każdego dnia, coraz więcej sytuacji powoduje u nas wzmożone napięcie psychiczne (2). Pracujemy coraz dłużej i ciężej, żyjemy w ciągłym biegu, bez chwili na odpoczynek. W skrajnych przypadkach na skutek nadmiernego obciążenia organizmu stresem i pracą może nawet dojść do śmierci z przepracowania, tzw. Karōshi. W zależności od natężenia stresu i czasu jego działania rozróżniamy eustres i dystres. W eustresie osiągamy swoją największą efektywność, jednak gdy zostanie przekroczony próg (optimum), pojawia się dystres, który działa demobilizująco i destrukcyjnie na cały organizm.

Według teorii Gerbera ludzie współcześnie żyjący muszą stale zmagać się ze stresem, niestety organizm nie może [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy