Rusza akcja "Bezpieczne leczenie" - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Akcja „Bezpieczne Leczenie”

Na czym więc polega system no-fault?

Otóż opiera się ona na trzech filarach:

1. Fundusz kompensacyjny zdarzeń medycznych
Świadczenie będzie wypłacane pacjentowi bez konieczności orzekania o winie medyka. Cały proces wypłacenia rekompensaty będzie szybszy i sprawniejszy niż w postępowaniach sądowych, na poziomie akceptowalnym społecznie.

2. System rejestracji zdarzeń niepożądanych
Przyczyni się to do stałego podnoszenia poziomu wiedzy o przyczynach i skutkach niepowodzeń w leczeniu oraz zwiększy możliwość uniknięcia takich zdarzeń w przyszłości.

3. Zmiana zasad odpowiedzialności personelu medycznego
W razie niepowodzenia leczniczego personel medyczny nie będzie pociągnięty do odpowiedzialności karnej za nieumyślnie spowodowanie błędu.

Ratowanie życia nie jest przestępstwem!

Kilka zdań o akcji:

Skąd nazwa?
Proces leczniczy w całej jego złożoności musi być bezpieczny dla wszystkich biorących w nim udział. Pacjent i jego bliscy muszą mieć łatwą możliwość uzyskania odszkodowania w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu. Lekarz nie może pracować pod ciągłą presją konsekwencji prawnych za zdarzenia niepożądane związane z diagnostyką i leczeniem. I na koniec – zdarzenie niepożądane należy zgłosić do rejestru, przeanalizować i naprawić jego przyczynę. Tak więc „Bezpieczne Leczenie” jest dla nas wszystkich.

Jaki jest cel akcji?
Chodzi o przybliżenie środowisku medycznemu oraz opinii publicznej wad aktualnego systemu ustalania odpowiedzialności lekarza oraz wypłacania odszkodowań za niepożądane zdarzenia medyczne. Celem kampanii ma być zwiększenie poparcia dla rozwiązań proponowanych przez Naczelną Izbę Lekarską.

Jakie działania planujemy?
Akcja będzie realizowana poprzez działalność informacyjną w przestrzeni internetowej, rozdawanie materiałów edukacyjnych w miejscach pracy i nauki, wypowiedzi medialne, uczestniczenie w konferencjach jako prelegenci oraz akcje w terenie. Użyte zostaną wszystkie sposoby, by zwrócić uwagę na ten istotny problem oraz wyjaśnić jego zawiłości.

Jak możesz pomóc?
Serdecznie zapraszamy wszystkich do działania! Rzeczywistość wokół nas nie zmieni się sama. Śledźcie nas w mediach społecznościowych i wyszukujcie treści opatrzone logiem akcji „Bezpieczne Leczenie”. Jeśli chcecie pomóc szerzyć informacje w swoim miejscu pracy – dajcie nam znać!

Sebastian Goncerz
Wiceprzewodniczący Porozumienia Rezydentów
Koordynator akcji „Bezpieczne Leczenie”

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy