SAF-System w pracy klinicznej – opisy przypadków
Reklama

Wyszukaj w serwisie

System Self Adjusting File (SAF-System) w pracy klinicznej – opisy przypadków

Opisy przypadków

Przypadek 1

Pacjentka, 76 lat, skierowana do specjalistycznego leczenia endodontycznego zęba 43 wykazującego ruchomość II stopnia. Lekarz kierujący wykonał trepanację zęba z powodu dolegliwości bólowych i zabezpieczył ząb opatrunkiem. W obrazie radiologicznym stwierdzono niewielką rotację zęba, obserwowano, iż kanał korzeniowy od połowy długości jest wąski, a także dużą zmianę okołowierzchołkową (ryc. 1). Postawiono rozpoznanie: przewlekły zaostrzony stan zapalny tkanek okołowierzchołkowych spowodowany martwicą miazgi zęba.

Po wykonaniu znieczulenia nasiękowego zastosowano koferdam w celu izolacji pola zabiegowego. Przystąpiono do leczenia kanałowego. Po usunięciu opatrunku przystąpiono do opracowania ujścia kanału za pomocą narzędzi ultradźwiękowych z nasypem diamentowym. W mikroskopie zabiegowym obserwowano na ścianach kanału złogi zębiny wtórnej, tworząc rodzaj cieśni w kanale. Udrożniono kanał za pomocą pilników ręcznych. Pilnikiem osiągającym długość roboczą był K-file rozmiar #30. Wyznaczono długość roboczą (WL) z użyciem endometru Root ZX II (Morita). Jako że kanał do połowy swojej długości był szeroki, opracowano go na tę długość pilnikiem rotacyjnym RaCe 6% #35, a następie pozostałą część kanału – pilnikami ręcznymi do rozmiaru #35. Po takim przygotowaniu kanału przystąpiono do opracowania systemem SAF. Zastosowano pilnik w rozmiarze 2,0 mm z ciągłą irygacją 5,25-proc. NaOCl z przepływem 4 ml/min, pracując przez 4 min. Następnie opracowano okolice wierzchołkowe pilnikiem ręcznym do rozmiaru 2% #45. W następnej kolejności przystąpiono do ostatecznego płukania kanału korzeniowego 5,25-proc. NaOCl oraz 15-proc. EDTA, naprzemiennie, zużywając po 2 ml każdego z roztworów. Ostatecznie kanał wypłukano 2 ml wody do iniekcji i osuszono sterylny...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.