SPE – autorska modyfikacja ekspandera szczęki opartego na dwóch miniimplantach – opis przypadku
Streszczenie: Rutynowym postępowaniem w przypadku zwężenia szczęki jest jej niechirurgiczna ekspansja (RPE). Dotychczasowe konstrukcje oparte wyłącznie na zębach doprowadzały do licznych powikłań. Wraz z popularyzacją miniimplantów wprowadzono aparat hybrydowy do RPE oparty częściowo na zębach i na miniimplantach, który wykazywał większy efekt szkieletowy w stosunku do ekspanderów na pierścieniach. Celem pracy było przedstawienie opisu przypadku ekspansji szczęki opartej jedynie na dwóch miniimplantach. Parę miniimplantów wprowadzono za pomocą szablonu chirurgicznego SPG (Simple Palatal Guide), wykonanego w autorski sposób, co umożliwiło ich równoległe wkręcenie w okolicę trzeciej pary fałdów podniebiennych wraz z uzyskaniem bikortykalnego zakotwienia.Po okresie gojenia przykręcono aparat SPE (Simple Palatal Expander), który jest zastrzeżoną autorską modyfikacją ekspandera do ekspansji szczęki. Aparat aktywowano co drugi dzień, w sumie 37 razy. Po okresie aktywacji dokonano pomiarów uzyskanej ekspansji na podstawie skanów 3D. Ekspansja była prawie równomierna (równoległa) i wynosiła ok. 4 mm zarówno w przedniej, jak i tylnej części podniebienia. Po okresie aktywacji założono indywidualną belkę retencyjną na kolejne 12 miesięcy.
Słowa kluczowe: RPE, ekspansja szczęki, miniimplanty, mikroimplanty, szablon chirurgiczny, SPE, SPG, mini RPE
Zgryz krzyżowy częściowy lub całkowity, wynikający ze zwężenia poprzecznego szczęki jest dość często występującą wadą zgryzu [1]. Rutynowym postępowaniem w większości przypadków jest niechirurgiczna ekspansja szczęki (RPE – rapid palatal expansion) [2], której jako pierwszy dokonał amerykański lekarz Emerson C. Angell już w 1860 roku [3].
Konstrukcje aparatów do RPE oparte na pierścieniach wykorzystują zęby oporowe, które pełnią funkcję pośrednią w przekazywaniu siły pochodzącej ze [...]
