Skuteczne sposoby mechanicznego opracowania kanałów korzeniowych
Pracę narzędziami maszynowymi należy kontynuować kolejnymi pilnikami: nr 3, nr 4, nr 5, do osiągnięcia długości roboczej. W większości przypadków otwór fizjologiczny zostaje osiągnięty przy pracy pilnikiem nr 4; jeśli nie, stosuje się pilnik nr 5 (fot. 13-16).
Opracowanie wierzchołka zaczyna się od pilnika nr 5, sukcesywnie zmieniając rozmiary pilników na nr 4 i nr 3. Ostatnim wykorzystywanym instrumentem w średnio zakrzywionym kanale powinien być pilnik nr 3 (fot. 17, 18).
Wszystkie instrumenty powinny dotrzeć do wierzchołka kanału, kończąc w ten sposób jego opracowanie. Opracowanie kanału należy zakończyć narzędziem ręcznym, ostatecznie potwierdzając drożność kanału na długości roboczej. Jeśli konieczne jest większe opracowanie wierzchołka, zalecane jest kontynuowanie opracowania instrumentami ręcznymi o większych rozmiarach, np. 45, 50.
System to Mtwo (VDW)
Mechaniczny system NiTi zapewnia skuteczność przy użyciu tylko 4 narzędzi, które, niezależnie od anatomii, stosowane są, poczynając od najmniejszego rozmiaru, na pełnej długości roboczej. Jest to tzw. technika jednej długości. Narzędzia Mtwo NiTi swoją elastyczność i wydajność zawdzięczają przekrojowi w kształcie litery „S”, o dwóch głęboko wyżłobionych pracujących ostrzach. Odległość między ostrzami wzrasta w kierunku od czubka do uchwytu. Prowadzi to do uzyskiwania dużych fragmentów zębiny, a co za tym idzie – do skutecznego skrawania tkanek i szybkiego usuwania opiłków. Innowacyjna konstrukcja pilników pozwoliła na zredukowanie do minimum niepożądanego efektu zaklinowywania się narzędzia w kanale. Pilniki te są bardzo odporne na złamanie dzięki [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!