Sposoby trakcji podniebiennie zatrzymanych kłów szczęki
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Sposoby trakcji podniebiennie zatrzymanych kłów szczęki – przegląd piśmiennictwa

Moduły elastyczne (metoda „procy”)

W przypadku korzystnego położenia podniebiennie zatrzymanych kłów (czyli w strefie 1 i 2 wg Ericsona i Kurola) można zastosować trakcję z użyciem modułów elastycznych zaczepionych bezpośrednio do aparatów stałych [17]. Przykładem takiego działania jest technika slingshot (procy), w której Khoshkhouejad zastosował skutecznie łańcuszek elastomerowy do ustawienia podniebiennie zatrzymanych kłów [18]. W tej metodzie pasywną sprężynę niklowo-tytanową umieszcza się, aby utrzymać przestrzeń dla górnego kła, a łańcuszek elastomerowy tak, by wyprowadzić ząb zatrzymany ze zgryzu krzyżowego. Łańcuszek rozciąga się od górnego lewego pierwszego trzonowca do górnego prawego pierwszego trzonowca, formując„procę”dla górnego kła (fot. 2a-b). Zastosowanie łańcuszka w taki sposób powoduje wytworzenie trakcji bezpośrednio w kierunku łuku zębowego. Użycie łańcuszka w dwóch segmentach: jeden na dystalnym skrzydełku zamka i drugi na mezjalnym skrzydełku pozwala modyfikować wektory sił, aby powodować pożądany kierunek ruchu zęba. Ponadto osadzenie łańcuszka nad skrzydełkami zamka na górnym kle wytwarza siłę ekstruzyjną, co często też jest pożądane. To działanie powinno odbywać się po założeniu sztywniejszych łuków stalowych. Metoda„procy”jest łatwo tolerowana przez pacjenta, przewidywalna i prosta do wdrożenia podczas leczenia techniką łuku prostego. Opisywana jest jako metoda szybka – skuteczna w ciągu 3-6 tygodni [19]. Główne jej wady to niemożność wytwarzania przez nią stałych niskich sił, przerwania (pęknięcia) i sprzyjanie kiepskiej higienie.

Dźwignie/sprężyny dźwigniowe

Dźwignia to najczęściej fragment stalowego lub B-tytanowego drutu o przekroju 0,017 x 0,025” wprowadzonego do zamka lub rurki na jednostce reaktywnej (kotwiącej)...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.