Stosowanie materiałów krzemianowo-wapniowych - korzyści kliniczne
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Korzyści kliniczne wynikające ze stosowania materiałów krzemianowo-wapniowych

Title: Clinical benefits of using calcium silicate materials
Streszczenie: Materiały uwalniające wapń w ostatnim czasie szturmem podbiły świat stomatologii. Coraz częściej stosuje się materiały z krzemianu wapnia we współczesnej stomatologii dziecięcej, ponieważ oferują znaczącą przewagę nad materiałami historycznie używanymi do wypełnień pulpotomii.
Słowa kluczowe: materiały krzemianowo-wapniowe, odbudowa zęba
Summary: Calcium-releasing materials have recently taken the world of dentistry by storm. Calcium silicate materials are increasingly being used in modern paediatric dentistry as they offer significant advantages over materials historically used for pulpotomy fillings.
Keywords: calcium silicate materials, tooth restoration

Materiały uwalniające wapń w ostatnim czasie szturmem podbiły świat stomatologii, jednakże ta koncepcja nie jest niczym nowym. Badania związków między strukturą miazgi a wodorotlenkiem wapnia podjęto już w latach 30. XX wieku. Ponieważ wodorotlenek wapnia ma zdolność do zwiększania pH, czyli alkalizacji środowiska, powoduje to uwalnianie czynników wzrostu, które pomagają w naprawie zębiny, dlatego podkłady z wodorotlenku wapnia od dawna stosowano do przykrycia miazgi. Działanie wodorotlenku wapnia opiera się na uwalnianiu jonów hydroksylowych, które alkalizują środowisko, działając jednocześnie bakteriobójczo. Początkowym skutkiem jego bezpośredniego kontaktu z miazgą jest rozwój strefy martwicy powierzchownej. Pod warstwą martwicy dochodzi do nieznacznego stanu zapalnego, co stymuluje miazgę do obrony – różnicowania odontoblastów i tworzenia mostu zębinowego. Wczesne podkłady miały swoje ograniczenia. Słabo uszczelnione podkłady pod wypełnieniami były wodorotlenkowo-wapniowe, podatne na rozpuszczanie i nie mogły łączyć się ze strukturą zęba. Trzeba także pamiętać, iż wodorotlenek wapnia inicjuje procesy kalcyfikacji w miazdze, prowadząc do mineralizacji światła komory, co może [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy