Stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej - weź udział w konkursie

Stypendium Fundacji na rzecz Nauki Polskiej – weź udział w konkursie

Młodzi naukowcy z całej Polski mogą ubiegać się o prestiżowe stypendium Start Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Laureaci otrzymują roczne stypendium w wysokość 28 tys. zł.

Jak przekazała w poniedziałek Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wnioski można składać do 31 października br.

Start jest najstarszym w Polsce programem stypendialnym dla młodych naukowców. Jest organizowany od początku istnienia fundacji. W 2022 r. konkurs będzie prowadzony po raz 31. Celem programu jest wspieranie najzdolniejszych młodych naukowców, którzy mogą poszczycić się wybitnymi osiągnięciami naukowymi.

„Stypendiami Start honorujemy badaczy, którzy, mimo młodego wieku, mają już na swoim koncie imponujące osiągnięcia naukowe. Są to jedni z najbardziej obiecujących młodych naukowców w Polsce. Realizują ciekawe, ważne i potrzebne badania. Poprzez stypendium Start chcemy ich +zatrzymać+ w nauce i pomóc dalej rozwijać skrzydła” – powiedział cytowany w komunikacie FNP jej prezes, prof. Maciej Żylicz.

Dotychczas tymi prestiżowymi stypendiami nagrodzono już ponad 3 300 wybitnych badaczy, którym FNP przekazała w sumie ponad 90,5 mln zł.

Jak wyjaśniono w komunikacie, stypendia są przyznawane w drodze konkursu. Jest on otwarty dla naukowców z całej Polski reprezentujących wszystkie dziedziny nauki, którzy w roku składania wniosku nie przekroczyli 30 r.ż. Głównym kryterium oceny kandydatów i kandydatek jest jakość i oryginalność dotychczasowego dorobku naukowego oraz osiągnięcia badawcze. Ocena wniosków składa się z kilku etapów i jest dokonywana przez wybitnych specjalistów z danej dziedziny – przekazano.

Wiceprezes FNP dr Tomasz Perkowski cytowany w komunikacie ocenił, że konkurencja w konkursie jest bardzo silna. „Setka laureatów i laureatek konkursu jest wybierana spośród grona ok. tysiąca kandydatów” – dodał.

W konkursie przyznawane są również dodatkowe wyróżnienia. Poza samym stypendium, program START oferuje również możliwość wyjazdu na kilkudniowy pobyt w naukowej instytucji zagranicznej. Wybrani stypendyści mają też szansę na udział w spotkaniu z laureatami Nagrody Nobla.

Nabór wniosków jest otwarty. Można je składać do 31 października br. Wyniki zostaną ogłoszone w drugim kwartale 2023 r. Stypendia będą sfinansowane zarówno z budżetu FNP, jak i ze środków przekazanych przez firmy, instytucje, prywatnych darczyńców oraz z wpłat 1 proc. podatku dochodowego. Partnerem programu jest Fundacja PZU.

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej istnieje od 1991 r. Jest niezależną, samofinansującą się instytucją pozarządową typu non-profit, która realizuje misję wspierania nauki. Jest największym w Polsce pozabudżetowym źródłem finansowania nauki.

PAP – Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski

szz/ mir/

Źródło: naukawpolsce.pl

Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.

Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.

Informujemy także, że odbiorcy naszego newslettera w pierwszej kolejności otrzymują informacje o nowościach. Zapisz się i co wtorek będziesz otrzymywać najnowsze informacje branżowe oraz dostęp do artykułów i dodatkowych treści.

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi informacjami z branży.

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.