Technika preparacji BOPT – opis procedury
Technikę preparacji BOPT (biologically oriented preparation technique), czyli biologicznie zorientowaną technikę preparacji, opracował doktor Ignazio Loi. Należy ona do preparacji wertykalnej. W preparacji tej nie ma wyraźnej „linii końcowej”. Bezstopniowy charakter tej metody jest tylko jedną ze składowych jej unikalnej charakterystyki, na którą składa się ingerencja w szczelinę dziąsłową (gingitage) podczas preparacji zęba, co ma na celu utworzenie skrzepu, który wywoła odpowiedź leczniczą, a także modyfikowanie brzegów wykonanych koron tymczasowych, które ukształtują nowy profil wyłaniania. Są one użytkowane przez długi czas (cztery tygodnie). Tworzona jest tu osiowa płaszczyzna pionowa pomiędzy korzeniem a koroną, eliminując anatomiczny profil wyłaniania powyżej połączenia szkliwno-cementowego (CEJ). W ten sposób zostaje stworzone nowe połączenie protetyczne (PCEJ) usytuowane zgodnie z pożądanym położeniem brzegu dziąsła.
W tym typie preparacji otrzymujemy ząb o lekko zbieżnym kształcie, na który korona protetyczna może nasuwać się teleskopowo (1).
Jednym z głównym powikłań podczas wykonywania stałych uzupełnień protetycznych projektowanych na naturalnych zębach jest niesatysfakcjonujący efekt estetyczny z powodu wierzchołkowej migracji brzegu dziąsła. Może być to spowodowane kilkoma czynnikami:
- nieadekwatną jakością i ilością dziąsła zrogowaciałego,
- cienkim biotypem dziąsła skłonnego do recesji,
- reakcją na uraz podczas preparacji, retrakcji,
- przewlekłym zapaleniem spowodowanym błędami w postępowaniu protetycznym (nieszczelnością brzeżną, ingerencją w szerokość biologiczną, przekonturowaniem korony),
- urazem spowodowanym niewłaściwym szczotkowaniem,
- niewłaściwą higieną (2-4).
W odpowiedzi na problem utrzymania stabilizacji tkanek przyzębia zębów filarowych została właśnie zaproponowana technika preparacji BOPT, [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!