Transmigracja kła żuchwy – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa

Wyszukaj w serwisie

Transmigracja kła żuchwy – opis przypadku i przegląd piśmiennictwa

Streszczenie: Transmigracja kłów żuchwy to rzadkie zjawisko, definiowane jako wewnątrzkostna migracja przederupcyjna zęba przez płaszczyznę pośrodkową. Etiologia tej anomalii nie jest do końca znana.
Transmigracja stanowi zawsze wyzwanie dla lekarza ortodonty. Badanie kliniczne i diagnostyka pantomograficzna pacjentów w wieku 8-9 lat pozwalają ocenić ryzyko transmigracji oraz podjąć odpowiednio wcześnie właściwe działania terapeutyczne. Może to uchronić pacjenta przed koniecznością chirurgicznego usunięcia przemieszczonego zęba.

W pracy opisano przypadek 12-letniej pacjentki z II typem transmigracji kła dolnego prawego. Z powodu zaawansowanego procesu migracji, niekorzystnej pozycji zęba wędrującego oraz powikłań kieł musiał zostać usunięty.

Słowa kluczowe: transmigracja, zatrzymanie kłów żuchwy, ektopia

Celami pracy były: opis przypadku 12-letniej pacjentki z rozpoznanym II typem transmigracji dolnego kła prawego ze zwróceniem szczególnej uwagi na wczesną diagnostykę transmigracji, a także przegląd piśmiennictwa dotyczącego wędrówki zębów przez płaszczyznę pośrodkową.

Transmigracja definiowana jest jako wewnątrzkostna wędrówka przederupcyjna zęba przez płaszczyznę pośrodkową [1]. Definicja ta została zmodyfikowana przez Javida [2], który stwierdził, że o transmigracji można mówić jedynie wtedy, jeśli spełnione jest dodatkowe kryterium – ząb musi przekroczyć płaszczyznę pośrodkową ponad połową swej długości. Joshi [3] i Auluck [4] sugerują natomiast, że ważniejszą kwestią jest skłonność zęba do przekroczenia płaszczyzny pośrodkowej, aniżeli odległość, na jaką ząb przemieścił się na drugą stronę łuku zębowego.

Transmigracja występuje wyłącznie w uzębieniu stałym. Dotyczy najczęściej kłów żuchwy. Zjawisko pojawia się z częstością od 0,1% [2] do 0,34% [5] – [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Poznaj nasze serwisy