Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków
Z uwagi na wielość ofert ubezpieczeń na rynku i ich specyficzny charakter dentysta może mieć problem z dokonaniem właściwego i korzystnego dla siebie ubezpieczenia.
Jedną z form zarządzania ryzykiem są ubezpieczenia. Wśród ubezpieczeń powszechnie wyodrębnia się – z uwagi na ich przedmiot – ubezpieczenia majątkowe i osobowe. Warunki wykonywania działalności w zakresie ubezpieczeń osobowych i ubezpieczeń majątkowych określa przede wszystkim Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz.U. nr 124, poz. 1151 z późn. zm). Działalność ubezpieczeniowa to oferowanie i udzielanie ochrony na wypadek ryzyka wystąpienia zdarzeń losowych. Zdarzenie losowe to takie, które jest niezależne od woli ubezpieczającego oraz ma charakter przyszły i niepewny (np. choroba), a jego skutkiem jest uszczerbek w dobrach osobistych lub majątkowych. Podstawą do objęcia klienta, np. dentysty, ubezpieczeniem (ochroną ubezpieczeniową) jest zawarcie umowy ubezpieczenia z ubezpieczycielem. Klient ma swobodę wyboru ubezpieczyciela.
Umowa ubezpieczenia
Umowa ubezpieczenia uregulowana jest w Kodeksie cywilnym (art. od 805 do 834). Kodeks cywilny normuje wyłącznie umowę ubezpieczenia w sposób ogólny, ze względu na rozbudowanie różnych rodzajów ubezpieczeń, wymagające stosowania wielu rozwiązań specjalistycznych. Jest to umowa, na podstawie której ubezpieczyciel w zakresie działania swojego przedsiębiorstwa zobowiązuje się spełnić określone świadczenie w razie zajścia przewidzianego w umowie wypadku, a ubezpieczający zobowiązuje się zapłacić składkę. Umowa ubezpieczenia jest umową nazwaną, należąca do kategorii umów dwustronnie zobowiązujących i odpłatnych. Ponadto jest umową konsensualną (czyli do jej zawarcia potrzebne jest [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!