Udostępnianie dokumentacji medycznej - dentalmaster.pl

Udostępnianie dokumentacji medycznej przez gabinet stomatologiczny

Kwestia udostępniania dokumentacji medycznej jest regulowana Ustawą z dnia 6 listopada 2008 roku o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (tekst jednolity: Dz.U. z 2016 r., poz. 186 z późn. zm.). Dokumentacja medyczna może być udostępniana uprawnionym podmiotom, w szczególności prawo to przysługuje samym pacjentom, którzy mają prawo dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej ich stanu zdrowia oraz udzielonych im świadczeń zdrowotnych. Podstawowy obszar osób uprawnionych to: sam pacjent, jego przedstawiciel ustawowy oraz osoba upoważniona przez pacjenta, którego to dokumentacja medyczna dotyczy. W sytuacji zgonu pacjenta prawo do wglądu w jego dokumentację medyczną ma osoba upoważniona przez niego za życia.

Udostępnianie dokumentacji medycznej po śmierci pacjenta

Jest to jedna z najbardziej kontrowersyjnych kwestii, pozostająca w kręgu pytań zainteresowanych lekarzy, czy należy udostępniać, a jeśli tak, to komu? Od 5 sierpnia 2016 roku ustawodawca wprowadził nową regulację dotyczącą ujawnienia tajemnicy lekarskiej po śmierci pacjenta osobie bliskiej. Do tamtego momentu jedynie pacjent decydował o tym, czy upoważnia kogokolwiek do wglądu w swoją dokumentację medyczną. Po śmierci pacjenta, o ile za życia nikogo nie upoważnił do swojej dokumentacji medycznej, taka dokumentacja nie była ujawniana osobom nieupoważnionym, choćby byli dla niego osobami bliskimi. Dotychczasowy przepis szanował i respektował wolę pacjenta i szanował prawo do tajemnicy lekarskiej. Obecnie obowiązująca regulacja wprowadza nie tylko wątpliwości, ale może wiązać się z licznymi problemami.

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.