Urządzenia do polimeryzacji akrylu - praca z akrylem

Wyszukaj w serwisie

Urządzenia do polimeryzacji akrylu

Komora polimeryzacyjna umożliwia nam dokładne zaprogramowanie temperatury i czasu utwardzania akrylu na gorąco. Wbudowany mikroprocesor często ma już fabrycznie zaprogramowane kilka podstawowych programów czasowo-temperaturowych. Pozwala nam to na nastawienie odpowiedniego czasu, np. 7 godzin, w temperaturze 70°C, a następnie 1 godziny w temperaturze 100°C, jak w przypadku polimeryzacji materiałów typu high impact. Do niewątpliwych zalet tego typu urządzenia należy możliwość dokładnego przestrzegania czasów i temperatur podczas polimeryzacji akrylu, co jest bezcenne w przypadku grubych odlanych protez, kiedy zbyt szybkie ich utwardzenie powoduje powstanie w ich wnętrzu „porów”. Niestety urządzenie tego typu kosztuje około 2500-4000 zł (np.: Prothyl Polymerizator Zhermack, Polimeryzator ISP-1, PS2 PS 3 Inter Sonic, Labormat SD-Dreve).

Garnek (polimeryzator ciśnieniowy – acrylic polymerization pot)

W niektórych przypadkach puszka do napraw może okazać się zbyt mała lub uzyskane w niej ciśnienie zbyt niskie. W tym przypadku możemy użyć kolejnego z typu urządzeń przeznaczonych do polimeryzacji akrylu, czyli garnka ciśnieniowego. Urządzenia tego typu są wykonane na bazie szybkowarów. Bardzo dobrze sprawdzają się w przypadku napraw protez, wykonywania płytek ruchomych aparatów ortodontycznych, polimeryzacji pod ciśnieniem akryli wlewowych, podścieleń, tymczasowych koron i mostów i wielu innych prac. Urządzenie tego typu jest również przydatne (bez wody), jeśli zastosujemy samo nadciśnienie w przypadku powielania modeli (odpowietrzanie silikonu, gipsu i masy osłonowej).

Warunkiem dobrej jakości urządzenia jest grubość ścianek oraz dna. Jeśli dno będzie zbyt cienkie, to podczas zwiększania ciśnienia urządzenie może ulec deformacji. Urządzenie do polimeryzacji akrylu składa się ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.