Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych – prosty sposób „na igłę”
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Usuwanie złamanych narzędzi kanałowych – prosty sposób „na igłę”

Resekcja wierzchołka korzenia

W przypadku gdy leczenie konwencjonalne się nie powiedzie i dojdzie do powstania zmiany okołowierzchołkowej lub pacjent odczuwa dolegliwości związane z zębem, w którym pozostało narzędzie, trzeba zastosować terapię chirurgiczną. Jest to rozwiązanie ostateczne, jednak czasami konieczne. Pacjenci chętniej poddadzą się forsownym próbom usuwania narzędzia poprzez kanał niż zabiegowi chirurgicznemu. Dlatego mogą szukać lekarza, który podejmie się usuwania narzędzia zachowawczo, mimo że powinno być ono usunięte z dostępu chirurgicznego.

Istotną rzeczą jest, aby zabieg był wykonany z kontrolą korzenia pod powiększeniem (najlepiej po wybarwieniu błękitem metylenowym) w celu wykluczenia ewentualnych złamań korzenia oraz ze wsteczną preparacją kanału i zabezpieczeniem MTA [12].

Usuwanie złamanych narzędzi metodą „na igłę”

Na przykładzie złamanego pilnika K ISO 30 w kanale dystalnym usuniętego zęba 38 zostanie opisana, krok po kroku, metoda usuwania złamanych narzędzi „na igłę”.

Rycina 13 (s. 14) przedstawia RTG usuniętego zęba 38, gdzie w kanale dystalnym został złamany pilnik K ISO 30. Na podstawie zdjęcia możemy ocenić, jak głęboko złamany jest pilnik, jak długi jest to fragment, a także anatomię korzenia. W tym przypadku narzędzie jest złamane w okolicy komorowej i sięga aż do okolicy wierzchołkowej. Taki przypadek jest idealny do zaprezentowania opisywanej metody.

Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, jest prostolinijny dostęp do narzędzia. Wykonujemy go poszerzaczami Gates-Glidden (nr [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy