Uszczelniacze epoksydowe - Resilon i Epiphany - przegląd piśmiennictwa
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Resilon i Epiphany kontra gutaperka i uszczelniacze epoksydowe – przegląd piśmiennictwa

Zastosowanie ćwieków gutaperkowych wraz z ży­wicami epoksydowymi do wypełniania kanałów korzeniowych stanowi standard leczenia endo­dontycznego. Największy zarzut wobec tego sposobu wypełniania stanowi brak chemicznej homogenności tych materiałów oraz brak połączenia gutaperki ze ścia­ną kanału korzeniowego bez obecności uszczelniacza. Próbą wyeliminowania tych problemów było wprowa­dzenie na rynek stomatologiczny materiałów Resilon i Epiphany. W pracy przeprowadzono analizę porów­nawczą dwóch odmiennych materiałów stosowanych do wypełnienia kanałów korzeniowych.

Przedstawiono wyniki badań dotyczące ich rozpusz­czalności w środowisku płynów ustrojowych, zmian ob­jętości w trakcie wypełniania i po wypełnieniu kana­łu korzeniowego, ocenę szczelności oraz przylegania wypełnienia do ścian kanału, odporność na złamanie zębów po przeprowadzonym leczeniu, ocenę wpływu środków płuczących na przeciek bakteryjny oraz stopień pochłaniania promieniowania rentgenowskiego przez wyżej wymienione materiały.

Leczenie endodontyczne ma na celu trwałe wypeł­nienie kanałów z zachowaniem idealnej szczelności. Odpowiednio dobrany materiał i właściwe wypełnie­nie kanału korzeniowego chronią przed mikroprzecie­kiem bakteryjnym od strony ubytku, wierzchołka, a także od strony kanalików zębinowych. Umożliwia to regene­rację zapalnie zmienionych tkanek okołowierzchołko­wych. Idealny materiał do wypełnienia kanałów korze­niowych powinien charakteryzować się biozgodnością w stosunku do tkanek okołowierzchołkowych, działa­niem przeciwbakteryjnym, brakiem zmian objętości przed wprowadzeniem i po wprowadzeniu do światła kanału, powinien być odporny na rozpuszczanie w śro­dowisku płynów tkankowych, powinien wykazywać kon­trastowość na zdjęciach rtg. umożliwiającą odróżnienie go od tkanek otaczających. Po wprowadzeniu do kanału nie powinien zaburzać estetyki poprzez przebarwienie korony zęba. Oprócz tego istotne są łatwość wprowa­dzenia materiału do światła kanału korzeniowego, a tak­że podczas powtórnego leczenia endodontycznego pro­ste [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy