Większa liczba miejsc na studia lekarskie i stanowisko NIL

Wyszukaj w serwisie

Większa liczba miejsc na studia lekarskie i stanowisko NIL

Projekt Ministerstwa Zdrowia zakłada, że w roku akademickim 2024/5 będzie o 215 nowych miejsc więcej na kierunkach lekarskich i lekarsko-dentystycznych. Kierunki medyczne zostały otworzone na aż 9 uczelniach więcej.

STANOWISKO Nr 46/24/P-IX PREZYDIUM NACZELNEJ RADY LEKARSKIEJ z dnia 14 czerwca 2024 r. w sprawie projektu rozporządzenia Ministra Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego.

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej po zapoznaniu się z projektem rozporządzenia Ministra Nauki zmieniającego rozporządzenie w sprawie standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego dostępnym na stronie Rządowego Centrum Legislacji pod adresem https://legislacja.gov.pl/projekt/12385750/katalog/13061858#13061858 zgłasza zastrzeżenia dotyczące przebiegu prac nad projektem rozporządzenia.

Po pierwsze, Ministerstwo Nauki nie przekazało Naczelnej Radzie lekarskiej informacji o opublikowaniu projektu rozporządzenia i możliwości wyrażania stanowiska co do jego treści, mimo że projekt rozporządzenia dotyczy standardów kształcenia w zawodach niezwykle istotnych dla systemu ochrony zdrowia w Polsce, a do tego w procesie kształcenia w tych zawodach biorą udział lekarze.

Po drugie, w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia wskazano, że nad opracowaniem nowych standardów kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodów: pielęgniarki, położnej i ratownika medycznego pracowały eksperckie zespoły powoływane przez Ministra Zdrowia począwszy od 2022 r. Zastrzeżenia budzi więc fakt, że do prac w tych zespołach nie został zaproszony przedstawiciel samorządu lekarskiego, mimo że zmiany w standardach kształcenia będą obejmowały wiedzę i umiejętności, których nauczanie będzie wymagało współpracy ze środowiskiem lekarskim np. w obszarze badań kwalifikacyjnych do szczepień ochronnych, wykonywania badań elektrokardiograficznych czy – w przypadku standardu kształcenia ratowników medycznych – rozpoznawania pewnych znamion śmierci i stwierdzenia zgonu pacjenta.

Po trzecie, biorąc pod uwagę, że standardy kształcenia w tych zawodach medycznych są obszernymi dokumentami, opracowywanymi w Ministerstwie Nauki i Ministerstwie Zdrowia już od blisko dwóch lat, wyznaczenie krótszego niż 14-dniowy terminu na zgłoszenie uwag w ramach konsultacji publicznych uniemożliwia samorządowi lekarskiemu i zapewne także innym partnerom społecznym rzetelną weryfikację projektu i merytoryczny wkład w tworzenie dobrego prawa.

Źródło: nil.org.pl


Najnowszy numer „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego dostępny jest w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.

Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.