Wielospecjalistyczne leczenie rozszczepu podniebienia
Streszczenie: U pacjentów z rozszczepem podniebienia często występują nasilone nieprawidłowości szczęki, wymagające przeprowadzenia aktywnej ekspansji i wyrównania górnego łuku zębowego. Zaawansowany niedorozwój szczęki, spowodowany jatrogennym działaniem blizn po chirurgicznym zamknięciu rozszczepu podniebienia, często prowadzi do konieczności zastosowania leczenia zespołowego. W artykule przedstawiono opis przypadku po przebytym zamknięciu rozszczepu podniebienia, ze zwężeniem szczęki współistniejącym ze ściągającym zbliznowaceniem tkanki miękkiej. Pacjentkę poddano wielospecjalistycznej terapii skojarzonej, polegającej na zastosowaniu zmodyfikowanej metody szybkiego poszerzania szczęki (RPE), osteotomii Le Fort I oraz stałego cienkołukowego aparatu ortodontycznego, uzyskując zadowalające warunki zgryzowe i istotną poprawę estetyki twarzy.
Słowa kluczowe: rozszczep podniebienia, poszerzanie szczęki, poszerzanie podniebienia, ortodoncja, leczenie wielospecjalistyczne
Całkowitemu rozszczepowi podniebienia zwykle towarzyszy zwężenie szczęki poddawanej działaniu blizn pooperacyjnych. W większości tego typu przypadków leczenie ortodontyczne skoncentrowane jest na aktywnej ekspansji szczęki oraz uszeregowaniu łuku zębowego. Szczęka o klepsydrowatym kształcie z deficytem wymiaru poprzecznego wielkości 10 mm jest wskazaniem do zastosowania szybkiego rozsuwania szwu podniebiennego. Niemniej jednak liczne blizny współistniejące z otworami resztkowymi oraz brak podparcia kostnego skłaniają klinicystów do wyboru konserwatywnej metody wolniejszego poszerzania szczęki [1, 2].
Metoda rozsuwania szwu podniebiennego, opracowana przez Goddarda i Becka na potrzeby rynologiczne, jest stosowana przez stomatologów i lekarzy od XIX wieku. Używany przez nich aparat składał się z koron osadzonych na zębach bocznych, połączonych za pomocą śruby umieszczonej centralnie na podniebieniu i zatopionej w akrylu.
Technika ta ponownie zyskała uznanie za sprawą Derichsweilera, Haasa i Isaacsona [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!