Wpływ bodźca wibracyjnego na przyspieszenie ortodontycznego ruchu zębów – przegląd piśmiennictwa
Streszczenie:
Wprowadzenie. W ostatnich latach „gorącym tematem” badań naukowych było przyspieszanie ortodontycznego ruchu zębów (orthodontic tooth movement – OTM) przez działanie wibracji. Celem niniejszego przeglądu była zatem systematyczna ocena dostępnych dowodów co do wpływu bodźców wibracyjnych na przyspieszenie OTM.
Materiał i metoda. Przeszukano (komputerowo i ręcznie) randomizowane kontrolowane badania kliniczne i kontrolowane badania kliniczne oceniające wpływ wibracji na przyspieszenie OTM. Dwoje spośród autorów przeglądu niezależnie przeprowadziło kwalifikację publikacji do analizy, ocenę jakości i ekstrakcję danych. Jakość zebranych dowodów została oceniona zgodnie z systemem GRADE.
Wyniki. W niniejszym przeglądzie uwzględniono osiem badań klinicznych. Cztery badania wykazały, że wibracje nie zwiększają szybkości OTM w fazie wyrównywania. Dwa badania wykazały, że zastosowanie stymulacji wibracyjnej przyspieszało retrakcję kłów. Nie zgłoszono żadnych niekorzystnych działań ubocznych, w tym odczucia bólu i resorpcji korzeni.
Wnioski. Uwzględniając ograniczenia niniejszego przeglądu, można stwierdzić, że istnieją dowody wskazujące, że bodziec wibracyjny jest skuteczny w przyspieszaniu retrakcji kłów, lecz nie w fazie wyrównywania. Wpływu wibracji na intensywność bólu i resorpcję korzeni podczas leczenia ortodontycznego nie można jednoznacznie określić. W przyszłości przed ustaleniem wskazań do zastosowania bodźców wibracyjnych w określonych sytuacjach klinicznych należy przeprowadzić wysokiej jakości badania kliniczne.
Słowa kluczowe: ortodoncja, ruch zębów, wibracja
Czas trwania leczenia ortodontycznego, zwykle wahający się od 24 do 36 miesięcy, jest jednym z głównych problemów pacjentów [1, 2]. Przedłużające się leczenie może zmniejszyć [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!