Wpływ ortodontycznego ruchu zęba na stan przyzębia w przypadku recesji

Korzystny wpływ ortodontycznego ruchu zęba na stan przyzębia w przypadku głębokiej recesji dziąsła siekacza żuchwy od strony twarzowej

Streszczenie: Przez recesję dziąsła rozumiemy odsłonięcie powierzchni zęba na skutek dowierzchołkowego przesunięcia dziąsła. Celem niniejszej pracy jest przedstawienie przypadku klinicznego dorosłej pacjentki ze szkieletową klasą I i z głęboką recesją dziąsła lewego siekacza centralnego żuchwy. Na oba łuki zębowe założono wstępnie wyregulowany aparat ortodontyczny o slocie 0,022 x 0,028. Zastosowano łuki prostokątne, z dodatkiem torku językowego korzeni, zwłaszcza dla lewego siekacza centralnego żuchwy. W trakcie aktywnego leczenia stosowano elastyczne wyciągi międzyszczękowe i pionowe klasy II w celu uzyskania zaguzkowania zębów bocznych. Ruch ortodontyczny z zastosowaniem zlokalizowanego biomechanicznego układu sił w obrębie lewego siekacza centralnego żuchwy zapewnił dobrą okluzję anatomiczną i czynnościową, a przede wszystkim dobry stan zdrowia dziąseł i przyzębia. Dalsza obserwacja wykazała stabilne wyniki leczenia z utrzymywaniem się prawidłowego stanu zdrowia przyzębia i poprawą zaguzkowania zębów.

Słowa kluczowe: recesja dziąseł, ruch ortodontyczny zęba, wyciągi elastyczne klasy II

Recesja dziąsła oznacza odsłonięcie powierzchni zęba wskutek dowierzchołkowego przesunięcia dziąsła [1]. W jej rozwoju odgrywają rolę liczne czynniki, takie jak choroba przyzębia [2] i uraz mechaniczny [3], które są uważane za główne elementy patogenezy recesji dziąseł. Również niestarannie przeprowadzone leczenie ortodontyczne może prowadzić do recesji dziąseł [4], lecz etiologia jest często wieloczynnikowa [5].

Chociaż w piśmiennictwie występują sprzeczne opinie co do możliwości spontanicznej poprawy recesji dziąseł w następstwie ruchu ortodontycznego [6], niewątpliwe jest, że może ona zaburzać estetykę [7] i pow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.