Dokładność wycisku optycznego - wpływ techniki-skanowania
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wpływ techniki skanowania na dokładność wycisku optycznego uzyskanego z wykorzystaniem wybranych skanerów wewnątrzustnych – przegląd literatury

Oprócz różnic operacyjnych i klinicznych (szybkość użycia, zapotrzebowanie na proszek i rozmiar końcówek) oraz kosztów (zakup i zarządzanie) różnych skanerów, istotnym aspektem, który należy wziąć pod uwagę, musi być jakość danych pochodzących ze skanowania, który jest zdefiniowany jako „dokładność”.

Istnieją dwa główne skorelowane czynniki, które określają ogólną dokładność cyfrowego trybu pracy: dokładność uzyskanego obrazu i dokładność ostatecznej protezy.

Dokładność uzyskanego obrazu jest połączeniem dwóch elementów: prawdziwości i precyzji (16). Prawdziwość to zdolność skanera do odtworzenia łuku zębowego jak najbardziej zbliżonego do swojej prawdziwej formy bez deformacji i zniekształceń, a precyzja określa stopień identyczności obrazów uzyskanych przez wielokrotne skanowanie w tych samych warunkach (51-53).

Ocena prawdziwości pomiaru wymaga odniesienia: w przypadku modeli dentystycznych jest to skan wykonany za pomocą maszyny o certyfikowanej dokładności (prawdopodobnie ≤5 μm), takiej jak współrzędnościowa maszyna pomiarowa (CMM), przemysłowa optyczna lub skaner biurkowy (17-19). Skany uzyskane za pomocą IOS należy porównać ze skanami uzyskanymi za pomocą jednej z maszyn referencyjnych w celu matematycznej walidacji.

Badania in vitro i in vivo wykazują wysoki poziom precyzji od 4 do 80 μm dla skanów o ograniczonym obszarze – sekstantu lub kwadrantu. Z drugiej strony, skany pełnołukowe wykazują niższą dokładność w porównaniu z technikami konwencjonalnymi lub pośredniego skanowania modeli gipsowych przez skaner zewnątrzustny (21-23).

Kup prenumeratę czasopisma "TPS - Twój Przegląd Stomatologiczny" na dlaspecjalistow.pl.

[...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy