Wspomagające działanie laserów w terapii miniimplantami
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Wspomagające działanie laserów w terapii miniimplantami ortodontycznymi

TITLE: The supporting use of lasers in orthodontic mini-implant therapy
STRESZCZENIE: Lasery emitujące światło o niskiej częstotliwości (LLLT) z powodzeniem stosuje się w terapii ortodontycznej z wykorzystaniem miniimplantów. Zapalenie, infekcje oraz utrata stabilności stanowią możliwe powikłania terapii. Zastosowanie lasera zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań. W artykule przedstawiono wspomagające działanie laserów w terapii miniimplantami ortodontycznymi na podstawie piśmiennictwa.
SŁOWA KLUCZOWE: miniimplanty, laser, LLLT, terapia miniimplanatami
SUMMARY: Low-level laser therapy (LLLT) is successfully applied in orthodontic treatment with the use of mini-implants. Inflammation, infections and the loss of stability are possible complications of the therapy. The use of laser reduces the risk of complications. The article presents the supporting action of lasers in the therapy with orthodontic mini-implants based on the literature.
KEYWORDS: mini-implants, laser, LLLT, mini-implant treatment

Lasery mają szerokie zastosowanie w codziennej praktyce stomatologicznej ze względu na niskie ryzyko powikłań, precyzyjność, a także biokompatybilność. Z powodzeniem stosuje się je również w terapii ortodontycznej z wykorzystaniem miniimplantów. W zależności od typu użytego lasera, długości fali i dawki promieniowania uzyskuje się odmienny efekt terapeutyczny (1). Ze względu na intensywność promieniowania lasery można podzielić na te o wysokiej, średniej i niskiej intensywności. Lasery emitujące światło o niskiej intensywności (LLLT) nie wywierają wpływu cieplnego na tkanki, a reakcja zachodząca w komórkach ma charakter biostymulacji lub reakcji fotobiochemicznej (2). Jednym z powikłań terapii ortodontycznej z wykorzystaniem miniimplantów jest zapalenie, które najczęściej przyczynia się do ich poluzowywania. Zapalenie objawia się zaczerwienieniem lub obrzękiem wokół śruby (3). W wyniku implantacji dochodzi do urazu tkanek miękkich [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy