Wybielanie zębów z żywą miazgą
W XXI wieku ciągle dołączają do tego nowe możliwości poprawy kolorytu naszego uzębienia. Są to efektowne procedury high-tech dotyczące techniki wybielania profesjonalnego w gabinecie (in-office bleaching), różne stomatologiczne i niestomatologiczne systemy świadczenia usług, ale przede wszystkim mnóstwo produktów sprzedawanych w drogeriach i aptekach, które są powszechnie dostępne. Oprócz szeregu wybielających past do zębów koncerny kładą duży nacisk na środki wybielające stosowane samodzielnie przez pacjenta, jak na przykład paski wybielające (Whitestrips) (2, 4).
Współczesny dentysta powinien kierować się etiologią przebarwień oraz proponować, jak i stosować metodę dającą pacjentowi najlepszy efekt terapeutyczny. Przebarwienia wynikają najczęściej z nagromadzenia barwników na powierzchni i wewnątrz tkanek twardych. Obecnie najczęściej wybieraną metodą zmiany barwy zęba jest zabieg wybielania. Środki ku temu służące działają na zasadzie utleniaczy. Wyróżnia się kilka sposobów wybielania zębów przebarwionych: stosowane samodzielnie przez pacjenta (głównie w domu), wykonywane profesjonalnie w gabinecie, jak i przez pacjenta oraz wykonywane jedynie w warunkach specjalistycznego gabinetu dentystycznego (1, 2).
Do wybielania zębów żywych wykorzystuje się działanie chemiczne substancji takich jak: nadtlenek karbamidu, nadtlenek wodoru, nadtlenowęglan, nadboran sodu czy chloran sodu w różnych stężeniach uzależnionych od tego, czy preparat stosowany jest przez profesjonalistę, czy też przeznaczony jest do samodzielnego stosowania. Do wybielania chemicznego w gabinecie stomatologicznym przeznaczonych jest wiele produktów opartych na wyżej wymienionych substancjach w wysokich stężeniach. Dodatkowo jego działanie może być wzmacniane za pomocą światła lub ciepła (coraz bardziej popularne wybielanie przy pomocy lampy bądź lasera) (1, 3, 4).
Czytaj też: Zastosowanie lasera diodowego SmartMPro 980 nm w [...]
