Wypalenie zawodowe wśród dentystów
Przyczyny
Jedną z głównych przyczyn wypalenia jest ciągły stres związany z pracą (1, 3), jak również napięcie wynikające z codziennych wyzwań związanych z leczeniem pacjentów i sprostaniem ich oczekiwaniom. Lekarze dentyści muszą posiadać umiejętność radzenia sobie z trudnymi pacjentami, którzy mogą odczuwać ból lub niepokój związany z wizytą ze względu na złe doświadczenia w przeszłości. Konieczne jest także skupienie i wykazywanie się dużą dokładnością, aby zapewnić pacjentom odpowiednie leczenie na wysokim poziomie. Niestety obciążenie nadmierną liczbą pacjentów (5), długie godziny pracy, często pod presją czasu, oraz nierealistyczne wymagania kadry zarządzającej wraz ze złą organizacją pracy w gabinecie mogą szybko prowadzić od początkowego poirytowania do wypalenia (1-2, 4-5, 7).
Nie bez znaczenia jest też nadmiar biurokracji i obowiązków administracyjnych, który obecnie dotyczy lekarzy. Dokumentacja medyczna, którą należy skrupulatnie prowadzić, zajmuje niejednokrotnie nieadekwatnie dużą ilość czasu przeznaczonego na wizytę, co rodzi frustrację wśród większości zawodów medycznych (2, 4, 12).
Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się w dużej mierze do wypalenia zawodowego jest niewłaściwe zarządzanie czasem. Wielu lekarzy pracuje po kilkanaście godzin dziennie, co może prowadzić do zmęczenia i braku czasu na odpoczynek (4, 7). Szczególnie młodsi dentyści statystycznie są bardziej narażeni na wypalenie (4-5, 8, 10), ponieważ początkowo pracują zacznie więcej. Wynika to z chęci nabycia doświadczenia, wykazania się na rynku pracy oraz zdobycia uznania wśród kolegów i pacjentów. Niektóre procedury zajmują im też więcej czasu niż bardziej doświadczonym lekarzom. Warto jednak [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!