Wypalenie zawodowe wśród stomatologów realnym problemem

Wypalenie zawodowe uznawane jest za problem cywilizacyjny XXI wieku. Szybko zmieniający się świat, nowe technologie, pandemia COVID, wojna na Ukrainie, wysoka inflacja oraz wszystkie inne społeczno-gospodarcze problemy powodują, że poziom stresu, w jakim żyjemy, jest znacznie wyższy niż parę lat temu. Wszystkie te zmiany, a także długofalowy, chroniczny stres oraz brak umiejętności radzenia sobie z nim, przyczyniają się do wypalenia zawodowego.
Wypalenie dotyka w głównej mierze grup zawodowych, które mają bezpośredni i intensywny kontakt z ludźmi, gdzie relacje interpersonalne wpisane są w ich pracę na stałe, m.in. lekarzy stomatologów, których „syndrom burn out” dotyka częściej niż innych lekarzy (z badań ankietowych przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w 2019 r. wynika, że poziom wypalenia zawodowego polskich stomatologów osiągnął wynik 27,9 w skali Maslach i jest znacząco wyższy aniżeli uzyskany w polskich badaniach prowadzonych na innych grupach zawodowych: lekarze innych specjalności (18 pkt), policjanci (16,7 pkt), managerowie (15,6 pkt), strażacy (9,3 pkt)).
Wypalenie zawodowe wg WHO to zespół wyczerpania energii emocjonalnej, fizycznej i poznawczej, przejawiający się obniżonym stanem psychofizycznym, brakiem efektywności i kompetencji. To wyczerpanie energii i pasji wynikające z przepracowania i rozczarowania swoją rolą zawodową. Wypalenie jest syndromem charakteryzującym się takimi objawami jak: utrata zaangażowania i m...
Dostęp ograniczony.
Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
Dlaczego warto się zarejestrować?
- zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
- zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
- będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
- możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
- masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
Logowanie
Mogą zainteresować Cię również
Ortodoncja w praktyce

Manifestacje zębowe i szczękowo-twarzowe zespołu Axenfelda-Riegera: opis przypadku 5-letniej dziewczynki
W niniejszej pracy kazuistycznej opisano manifestacje zębowe i szczękowo-twarzowe zespołu Axenfelda-Riegera (ang. Axenfeld-Rieger syndrome, ARS) u 5-letniej dziewczynki. Zespół ten charakteryzuje się wadami wrodzonymi twarzoczaszki, oczu, zębów i ...

Korekcja odchylenia linii pośrodkowej i jednostronnego zgryzu krzyżowego za pomocą aparatu stałego
Plan leczenia przewidywał cztery ekstrakcje: drugiego prawego i pierwszego lewego zęba przedtrzonowego w łuku szczęki oraz obu pierwszych zębów przedtrzonowych w łuku żuchwy.

Zastosowanie nakładek w celu zlikwidowania rozbieżności linii pośrodkowej oraz stłoczenia/szparowatości
38-letnia pacjentka zgłosiła się do kliniki stomatologicznej, ponieważ chciała poprawić wygląd swojego uśmiechu. Pacjentka pracuje w banku, ma męża i dwójkę dzieci.