Wypalenie zawodowe wśród stomatologów realnym problemem

Wypalenie zawodowe wśród stomatologów realnym problemem

Wypalenie zawodowe uznawane jest za problem cywilizacyjny XXI wieku. Szybko zmieniający się świat, nowe technologie, pandemia COVID, wojna na Ukrainie, wysoka inflacja oraz wszystkie inne społeczno-gospodarcze problemy powodują, że poziom stresu, w jakim żyjemy, jest znacznie wyższy niż parę lat temu. Wszystkie te zmiany, a także długofalowy, chroniczny stres oraz brak umiejętności radzenia sobie z nim, przyczyniają się do wypalenia zawodowego.

Wypalenie dotyka w głównej mierze grup zawodowych, które mają bezpośredni i intensywny kontakt z ludźmi, gdzie relacje interpersonalne wpisane są w ich pracę na stałe, m.in. lekarzy stomatologów, których „syndrom burn out” dotyka częściej niż innych lekarzy (z badań ankietowych przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Stomatologiczne w 2019 r. wynika, że poziom wypalenia zawodowego polskich stomatologów osiągnął wynik 27,9 w skali Maslach i jest znacząco wyższy aniżeli uzyskany w polskich badaniach prowadzonych na innych grupach zawodowych: lekarze innych specjalności (18 pkt), policjanci (16,7 pkt), managerowie (15,6 pkt), strażacy (9,3 pkt)).

Wypalenie zawodowe wg WHO to zespół wyczerpania energii emocjonalnej, fizycznej i poznawczej, przejawiający się obniżonym stanem psychofizycznym, brakiem efektywności i kompetencji. To wyczerpanie energii i pasji wynikające z przepracowania i rozczarowania swoją rolą zawodową. Wypalenie jest syndromem charakteryzującym się takimi objawami jak: utrata zaangażowania i m...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

reklama

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.