Całkowicie reinkludowany drugi ząb trzonowy mleczny w żuchwie u 4-letniego chłopca
SŁOWA KLUCZOWE: ząb zagłębiający się, wyrzynanie zębów, reinkluzja
STRESZCZENIE: W pracy przedstawiono przypadek 4-letniego chłopca z całkowicie zagłębionym zębem 75 oraz schemat zastosowanego postępowania leczniczego.
TITLE: Totally reimpacted second molar in mandible in a 4-year-old boy
SUMMARY: The article describes a case of a 4-year-old boy with a totally reimpacted tooth 75 and the treatment schedule.
KEYWORDS: reimpacted tooth, teeth eruption, reimpaction
Reinkluzją nazywa się zjawisko stopniowego odsuwania się od płaszczyzny zgryzu i wtórnego zatapiania w głąb wyrostka zębodołowego szczęki lub części zębodołowej żuchwy częściowo lub całkowicie wyrzniętego zęba. Dlatego ząb reinkludowany jest nazywany zębem zatopionym lub zagłębionym, natomiast pozycję takiego zęba określa się mianem infraokluzji lub infrapozycji (1). Częstość występowania tej anomalii w populacji polskiej szacuje się na 0,07-1% (2). Warto podkreślić, że badania Pucek i wsp. (3) z 2003 r. określają występowanie tej patologii w ok. 7,55% i korespondują z badaniami zagranicznych autorów (4, 5). Nasze badania (6) potwierdzają częstsze występowanie zębów zatopionych u chłopców, z kolei Sobolewska-Siemieniuk i wsp. (7) opisują występowanie reinkluzji jako częstsze u dziewcząt.
Największą liczbę zębów zagłębionych stanowią pierwsze i drugie zęby trzonowe mleczne w żuchwie i w szczęce z różną frekwencją zjawiska (8, 9). Obserwuje się także występowanie kilku zębów zagłębionych u tego samego pacjenta. U ok. 20% stwierdza się brak zawiązka zęba [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!