Ząb zagłębiający się w żuchwie 4-letniego chłopca - opis przypadku
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Całkowicie reinkludowany drugi ząb trzonowy mleczny w żuchwie u 4-letniego chłopca

SŁOWA KLUCZOWE: ząb zagłębiający się, wyrzynanie zębów, reinkluzja

STRESZCZENIE: W pracy przedstawiono przypadek 4-letniego chłopca z całkowicie zagłębionym zębem 75 oraz schemat zastosowanego postępowania leczniczego.

TITLE: Totally reimpacted second molar in mandible in a 4-year-old boy

SUMMARY: The article describes a case of a 4-year-old boy with a totally reimpacted tooth 75 and the treatment schedule.

KEYWORDS: reimpacted tooth, teeth eruption, reimpaction

Reinkluzją nazywa się zjawisko stopniowego odsu­wania się od płaszczyzny zgryzu i wtórnego zata­piania w głąb wyrostka zębodołowego szczęki lub części zębodołowej żuchwy częściowo lub całkowicie wyrzniętego zęba. Dlatego ząb reinkludowany jest na­zywany zębem zatopionym lub zagłębionym, natomiast pozycję takiego zęba określa się mianem infraokluzji lub infrapozycji (1). Częstość występowania tej anoma­lii w populacji polskiej szacuje się na 0,07-1% (2). Warto podkreślić, że badania Pucek i wsp. (3) z 2003 r. określają występowanie tej patologii w ok. 7,55% i korespondują z badaniami zagranicznych autorów (4, 5). Nasze bada­nia (6) potwierdzają częstsze występowanie zębów za­topionych u chłopców, z kolei Sobolewska-Siemieniuk i wsp. (7) opisują występowanie reinkluzji jako częstsze u dziewcząt.

Największą liczbę zębów zagłębionych stanowią pierwsze i drugie zęby trzonowe mleczne w żuchwie i w szczęce z różną frekwencją zjawiska (8, 9). Obser­wuje się także występowanie kilku zębów zagłębionych u tego samego pacjenta. U ok. 20% stwierdza się brak zawiązka zęba [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy