Zamykanie diastemy w uzębieniu szczęki - dodanie zaczepu do alignera

Ocena metodą elementów skończonych wpływu dodania zaczepu do alignera na zamykanie diastemy w uzębieniu szczęki

Streszczenie: Celem niniejszego badania była ocena wpływu zaczepu na ruch zęba wywoływany przez aligner z tworzywa sztucznego. Zamykanie diastemy, podczas którego prawy i lewy centralny siekacz szczęki były przemieszczane w całości, symulowano metodą elementów skończonych. Długotrwałe ruchy ortodontyczne uzębienia szczęki symulowano poprzez akumulację wyjściowego przemieszczenia zębów, wywołanego elastycznym odkształceniem więzadła ozębnej. Siekacz ulegał przechyleniu i rotacji zaraz po założeniu alignera, niezależnie od obecności zaczepu. Po odpowiednio długim czasie ząb w alignerze z zaczepem znajdował się w pozycji pionowej i był przemieszczony w całości, natomiast w alignerze bez zaczepu pozostawał przechylony. Wykazano zatem, że zaczep był skuteczny dla uzyskania całościowego ruchu zęba.

Słowa kluczowe: aligner, diastema, elementy skończone

Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem przezroczystych alignerów ma przewagę estetyczną nad leczeniem konwencjonalnym za pomocą aparatów złożonych z łuków i zamków. Oprócz estetycznego punktu widzenia ma bardzo prostą zasadę, zgodnie z którą aligner, wykonany na podstawie docelowego lub przewidywanego wyglądu uzębienia, jest po prostu zakładany na zęby pacjenta. W najnowszych alignerach do aktywnej kontroli ruchu zęba używa się zaczepów. Leczenie alignerem jest łatwiejsze niż tradycyjnym aparatem ortodontycznym, który musi być odpowiednio zaprojektowany, by móc kontrolować ruch zęba.

Dokładność kliniczną leczenia alignerami badano, porównując wirtualny model docelowego uzębienia z uzębieniem uzyskanym po leczeniu. Kravitz i wsp., oceniając dokładność poszerzania, zwężania, intruzji, ekstruzji, przechylania w kierunku mezjalno-dystalnym lub wargowo-- językowym oraz rotacji zębów przednich, wykazali średnią ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą lub subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Sklep

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

Dysfunkcje narządu żucia (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

Leczenie endodontyczne dzieci (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Ortodoncja w Praktyce

Ortodoncja w Praktyce

350,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.