Zapobieganie chorobom dziąseł i ich leczenie
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zapobieganie chorobom dziąseł i ich leczenie poprzez czyszczenie międzyzębowe: podsumowanie zebranych dowodów naukowych

Title: Interdental cleaning to prevent and treat gum disease: state of the evidence
Streszczenie: W niniejszej publikacji dokonano przeglądu skuteczności różnych metod czyszczenia przestrzeni międzyzębowych mających na celu zapobieganie zapaleniu dziąseł i przyzębia oraz ich leczenie w oparciu o najnowsze dowody pochodzące z randomizowanych badań kontrolowanych, przeglądów systematycznych i metaanaliz.
Słowa kluczowe: zapalenie dziąseł, zapalenie przyzębia, profilaktyka
Summary: This publication reviews the effectiveness of various interdental cleaning methods in the prevention and treatment of gingivitis and periodontitis, based on the latest evidence randomized controlled trials, systematic reviews and meta-analyses.
Keywords: gingivitis, periodontitis, prophylaxis

Zapalenie dziąseł dotyka nawet 90% populacji; zaś zapalenie przyzębia do 50% dorosłych na całym świecie. Odpowiednia profilaktyka pierwotna i wtórna oparta na codziennym mechanicznym usuwaniu płytki nazębnej jest rekomendowanym i najtańszym sposobem na zmniejszenie występowania tych chorób.

Przegląd metod czyszczenia międzyzębowego opiera się na najnowszej bazie dowodów. Skuteczność różnych metod czyszczenia międzyzębowego podano zgodnie z najnowszymi randomizowanymi kontrolowanymi badaniami (RCT), a jeśli są dostępne, przeglądami systematycznymi i metaanalizami. Zgromadzone dane jednoznacznie pokazują, że czyszczenie przestrzeni międzyzębowych i szczotkowanie zębów jest lepsze niż samo szczotkowanie zębów, zarówno w zapobieganiu, jak i leczeniu chorób dziąseł. Ponadto czyszczenie międzyzębowe za pomocą szczoteczek międzyzębowych i gumowych czyścików międzyzębowych jest lepsze niż czyszczenie międzyzębowe nicią dentystyczną – zarówno pod względem efektywności, jak i preferencji pacjentów.

Przestrzeganie codziennej higieny jamy ustnej w domu jest jednym z największych problemów w opiece stomatologicznej. Dlatego [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy