Zasady szlifowania zębów pod uzupełnienia stałe pełnoceramiczne
Uzupełnienia pełnoceramiczne dorównują swoją odpornością koronom metalowym i złożonym i są coraz częściej wybierane w leczeniu protetycznym. Szklana porcelana w systemie Empress została wzmocniona leucytem, co rozszerzyło możliwość zastosowania jej do odbudów również w odcinkach bocznych, podobnie jak porcelana aluminiowa In-Ceram.
Przykładowe wartości preparacji zębów pod różne systemy ceramiczne zostały przedstawione w tab. 4 i 5.
Technologia CAD/CAM umożliwia wykorzystanie podbudowy z materiału ceramicznego, zamiast metalowej, poprawiając estetykę wykonywanych uzupełnień bez utraty ich wytrzymałości.
Filary w metodzie CAD/CAM muszą być odpowiednio przygotowane. Ilość zebranej tkanki zależy od wybranego materiału i zaleceń producenta. Należy zredukować powierzchnie zęba o grubość przyszłej korony, z zachowaniem profilu anatomicznego i wyeliminowaniem wypukłości i podcieni. Odpowiedni schodek dla tych uzupełnień, w zależności od systemu, powinien być prosty, zaokrąglony lub typu chamfer, o szerokości zazwyczaj 1 mm. Umożliwi to prawidłowe skanowanie modelu i optymalną retencję. Wszystkie błędy preparacji mają wpływ na jakość uzupełnienia z powodu niedokładnego skanowania, np. ostrych krawędzi filaru, wklęsłego stopnia bądź też powstania zbyt cienkich ścian, które ulegają pękaniu pod wpływem sił żucia (19-21).
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!