Zastosowanie CBCT w endodoncji. Opis przypadków
Ocena zmiany okołowierzchołkowej
Przypadek 6
Pacjentka, lat 48, po pełnej rekonstrukcji protetycznej wykonanej ok. dwa lat temu zgłosiła się do gabinetu ze względu na dolegliwości przy palpacji w okolicy lewego skrzydełka nosa. Wykonano badanie radiologiczne okolicy wskazanej przez pacjentkę (fot. 16). Zdjęcia nie wykazały nieprawidłowości. Zadecydowano o wykonaniu CBCT (fot. 17-18). Obraz badania tomograficznego ukazał zmianę zapalną wokół zębów d. 21 i d. 22.
Przypadek 7
Pacjentka, lat 55, zgłosiła się z pobolewaniem w okolicy zębów siecznych górnych strony prawej. Wykonano zdjęcie radiologiczne OPG, które wykazało rozlaną zmianę zapalną nad zębem d. 12 (fot. 19). Ze względu na niejednoznaczny przebieg ogniska zapalnego wykonano badanie CBCT, na podstawie którego stwierdzono znaczną rozległość zmiany okołowierzchołkowej (fot. 20-21). Pacjentkę skierowano na konsultację chirurgiczną.
We wszystkich wymienionych przypadkach wdrożono leczenie endodontyczne oparte na diagnostyce CBCT.
Omówienie
Zastosowanie CBCT ma szeroki zakres w wielu dziedzinach dzisiejszej stomatologii. W endodoncji wykorzystywane jest w różnych przypadkach. Pomaga jednoznacznie ocenić liczbę oraz przebieg kanałów korzeniowych. Pomaga wykryć zmiany patologiczne oraz przywierzchołkowe zapalenie ozębnej (większa czułość w porównaniu ze zdjęciami zębowymi) (2, 8).
Lekarz jest osobą odpowiedzialną za podjęcie decyzji dotyczącej rodzaju wykonywanego zdjęcia w oparciu o swoją wiedzę i doświadczenie (9). Ważne, aby wykorzystywać diagnostykę rentgenowską zgodnie z zasadą ALARA (as low as reasonably achievable) (1).
Sukces leczenia endodontycznego jest zależny od prawidłowego opracowania systemu kanałowego [...]
