Zastosowanie lasera biostymulacyjnego w leczeniu chorób błony śluzowej jamy ustnej
TITLE: The use of biostimulating laser in oral mucosal diseases treatment
STRESZCZENIE: Artykuł podejmuje temat biostymulacji laserowej. Tłumaczy zasady działania laserów, ich wpływ na komórki oraz opowiada o zastosowaniu laserów w stomatologii.
SŁOWA KLUCZOWE: laser, biostymulacja
SUMMARY: The article takes on a topic of laser biostimulation. It explains how the lasers work, their impact on cells and it describes the use of lasers in stomatology.
KEY WORDS: laser, biostimulation
Biostymulacja laserowa została wprowadzona do medycyny przez Endre Mestera w 1969 roku. Zastosował on laser HeNe o mocy 0,5 W i argonowy o mocy 1 W do leczenia trudno gojących się owrzodzeń skóry, osiągając bardzo dobre rezultaty (1). W 1981 r. olbrzymi wkład w badania porównawcze na temat terapii laserowej małej mocy wniósł Toshio Oshiro (2).
Efekt biostymulacyjny przypisywany jest laserom o średniej (mid laser – półprzewodnikowy) i niskiej (soft laser – helowo-neonowy) mocy promieniowania (3). Podział ten jednak coraz bardziej się zaciera, gdyż często lasery wysokoenergetyczne (Nd:YAG) stosowane są w procedurach biostymulacyjnych, które do tej pory zarezerwowane były wyłącznie dla laserów niskoener- getycznych (LLLT) (2).
Działanie biostymulacji laserowej
Biostymulacja laserowa polega na zmianie aktywności komórek i tkanek wywołanej naświetlaniem słabą wiązką laserową o [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!