Zastosowanie lasera diodowego 635 nm do fotobiomodulacji techniką kontaktową w celu przyspieszenia wchłaniania krwiaka pourazowego
W 4. dobie od ekstrakcji, trzy dni po pierwszej PBM, przeprowadzono drugi zabieg cyklu, na którym zastosowano takie same parametry ustawienia lasera oraz powtórzono tę samą liczbę punktów przyłożeń aplikatora wewnątrz- i zewnątrzustnie jak na pierwszej sesji PBM. W badaniu klinicznym zewnątrzustnym zaobserwowano, po stronie lewej, dwie brunatne plamy naczyniowe: większą na skórnej części bródki (30 x 20 mm) oraz mniejszą w okolicy podżuchwowej (20 x 20 mm), ponadto przechodzącą w kolor żółty pozostałą część skóry okolicy podżuchwowej i szyi objętej wcześniej wylewem krwawym (ryc. 6). Palpacyjnie zmiany płaskie i niebolesne, węzły chłonne podbródkowe oraz podżuchwowe grupy A − niewyczuwalne. Pacjentka zgłaszała powrót do prawidłowej ruchomości wargi podczas mówienia i przyjmowania pokarmu. Bolesność gojących się zębodołów w skali VAS zmalała z 3/10 do 1/10 (w stosunku do poprzedniej wizyty).
W 7. dobie od zabiegu, trzy dni po drugiej PBM, zaobserwowano dalszy zanik plamy naczyniowej oraz drobne petocje. Palpacyjnie brak napięcia badanej okolicy (ryc. 7).
W 10. dobie od urazu, trzy dni po trzeciej irradiacji, ze względu na prawie całkowite wygojenie zmiany, brak bolesności i całkowity powrót funkcji wargi zdecydowano się wykonać tylko irradiację wewnątrzustnie prawidłowo gojących się zębodołów (ryc. 8).
Podsumowanie
W omawianej pracy szczególnie istotne dla przyspieszenia wchłaniania krwiaka pourazowego mają efekty biostymulacyjny i przeciwzapalny. Efekt biostymulacyjny jest rezultatem zmian wynikających z zastosowania PBM, poprawiając krążenie, odżywianie i regenerację komórek. Poza [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!