Zastosowanie lasera diodowego 635 nm do fotobiomodulacji
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zastosowanie lasera diodowego 635 nm do fotobiomodulacji techniką bezkontaktową jako wspomaganie zabiegów augmentacji okołowszczepowych tkanek miękkich z wykorzystaniem przeszczepu łącznotkankowego w strefie estetycznej szczęki – opis przypadku

Fotobiomodulacja (PBM – photobiomodulation) to terapeutyczne użycie promieniowania niejonizującego, absorbowanego przez endogenne chromofory, uruchamiające reakcje biologiczne, oparte na procesach fotofizycznych i fotochemicznych (nie termicznych), prowadzące do fizjologicznych zmian w komórkach. PBM to nieinwazyjna, bezbolesna technika o niskim ryzyku dla pacjenta i bez działań niepożądanych (13). W celu osiągnięcia głębokiego efektu tkankowego wykorzystuje się właściwości fal elektromagnetycznych w zakresie okna terapeutycznego, odpowiadającego długości fali od 600 do 1100 nm. Światło lasera o długościach fali mieszczących się poza tym zakresem jest absorbowane w powierzchownych warstwach powłok ciała i nie wywołuje efektu stymulującego na tkanki głębiej położone. Stwierdzono również, że większa gęstość tkanki znacząco wpływa na zmniejszenie głębokości skutecznej fotobiomodulacji (14, 15). Siła reakcji tkanki, a tym samym efekt działania lasera, jest zależna od ilości energii zaabsorbowanej przez tkankę i opisywana jest przez krzywą Arndta-Schultza. Niskie wartości zastosowanej fluencji (gęstość energii), 0,1-12 J/cm2, pobudzają aktywność fizjologiczną komórek, umiarkowane wartości zastosowanej fluencji, 12-16 J/cm2, sprzyjają aktywności fizjologicznej, natomiast wysokie wartości (powyżej 16 J/cm2) hamują aktywność fizjologiczną (15, 16). Ważnym czynnikiem wpływającym na ilość zaabsorbowanej do tkanek energii jest rodzaj zastosowanej techniki zabiegowej. Najlepsze efekty uzyskuje się metodą kontaktową oraz przy prostopadłym ustawieniu aplikatora lasera w stosunku do powierzchni napromieniowanej tkanki. W takich warunkach współczynnik odbicia światła jest najmniejszy i największa porcja energii wnika do tkanek. Jednak nie zawsze możliwe jest użycie takiej techniki.

Sprawdź inne artykuły z kategorii

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp możliwy tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.

Dlaczego warto się zarejestrować?

  • zyskasz dostęp do artykułów otwartych publikowanych na łamach „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny”;
  • zobaczysz część filmów zamieszczonych w dziale dentalVIDEO;
  • będziesz na bieżąco z wszystkimi nowościami z branży stomatologicznej;
  • możesz skorzystać z katalogu firm i porównywarki produktów,
  • masz możliwość sprawdzenia kalendarium wydarzeń i relacji z imprez branżowych.
zarejestruj się

Logowanie

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Reklama

Zespół Stomatologiczny

Reklama
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.