Zębiaki – przypadkowe rozpoznanie czy planowana szczegółowa diagnostyka?
TITLE: Compound odontoma – accidental or planned identify detailed diagnostics?
Słowa kluczowe: zębiak złożony, zębiak mieszany
Streszczenie: Interdyscyplinarne leczenie pacjentki z zębem zatrzymanym i zębiakiem złożonym – opis przypadku. W pracy omówiono także charakterystykę zębiaków, patogenezę oraz postępowanie lecznicze. Dodatkowo uwzględniono różnicowanie zmian zbliżonych do zębiaka.
Key words: compound odontoma, complex odontoma
Summary: Interdisciplinary treatment of patient with unerupted tooth and compound odontoma. A case report. The paper discusses the characteristics of odontomas, pathogenesis, and surgical treatment. Additionally differentiation taken into account changes close to odontomas.
Zębiaki należą do grupy guzów zębopochodnych, rozwijających się w kości w fazie odontogenezy. Nazwa tych zmian została wprowadzona do współczesnej literatury przez Paula Broca w 1867 r. Zdefiniował on zębiaki jako: tumors formed by the over growth of transitory or complete dental tissues (1).
Początkowo termin odnosił się ogólnie do wszystkich guzów zębopochodnych, jednak współcześnie określenie to wiąże się z zaburzeniami rozwojowymi twardych tkanek zęba i zaliczane jest do zmian typu hamartoma (2).
Podział zębiaków
Zgodnie z klasyfikacją wprowadzoną w 1992 r. przez World Health Organization (WHO) wyróżniamy dwa typy zębiaków: zębiak złożony (compound odontoma, odontoma compositum) i zębiak mieszany (odontoma mixtum, complex odontoma) (3). Zębiak złożony [...]

którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!