Zespoły bólowe nerwu trójdzielnego - dentalmaster.pl
Reklama

Wyszukaj w serwisie

Zespoły bólowe nerwu trójdzielnego jako potencjalna przyczyna pomyłek diagnostycznych w endodoncji – przegląd piśmiennictwa

Inne zespoły bólowe związane z nerwem trójdzielnym

Poza neuralgią i bolesną neuropatią nerwu trójdzielnego należy wspomnieć również o rzadkich zespołach bólowych zwojów nerwowych związanych z gałęziami tego nerwu, z którymi może spotkać się lekarz dentysta w praktyce klinicznej, choć dolegliwości w ich przebiegu w mniejszym stopniu przypominają bóle zębopochodne. Należą do nich zespół Sludera oraz zespół Charlina.

Zespół Sludera jest nerwobólem zwoju skrzydłowo-podniebiennego związanego z nerwem szczękowym. Dolegliwości bólowe w jego przebiegu lokalizują się: głęboko w obrębie policzka, oczodołu, u nasady nosa, w zatoce klinowej oraz na podniebieniu, i mogą promieniować do ucha i tylnej ściany gardła. Bardzo charakterystyczny i ułatwiający różnicowanie z neuralgią oraz bólami innego pochodzenia (np. zębopochodnymi) jest zespół objawów, które towarzyszą napadom bólu w postaci: uczucia pieczenia i zaczerwienienia skóry twarzy, łzawienia, wzmożonego wydzielania śluzu z nosa, kichania, przekrwienia spojówki. Chorzy z zespołem Sludera często podają w wywiadzie występowanie opisanych dolegliwości po powikłanych zabiegach stomatologicznych czy laryngologicznych w obrębie szczęki lub zatoki szczękowej [14, 15].

Z kolei zespół Charlina jest nerwobólem zwoju rzęskowego związanego z pierwszą gałęzią nerwu trójdzielnego – nerwem ocznym. Charakteryzuje się napadowymi dolegliwościami bólowymi zlokalizowanymi w oczodole, promieniującymi do nosa i w głąb gałki ocznej. Również w przebiegu tego zespołu występują objawy dodatkowe: zaczerwienienie i pocenie skóry połowy czoła, wyciek śluzowej wydzieliny z nosa i łzawienie. W etiologii zespołu Charlina wymienia się choroby ogólne, m.in.: cukrzycę, kiłę czy gruźlicę [14, 15].

[...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Reklama
Reklama
Poznaj nasze serwisy