4. edycja programu im. prof. Franciszka Walczaka w nowej formule
Dopytywany o finansowanie stypendium, dyrektor NAWA wskazał na „ryczałt na koszty podróży (jednorazowo) – do 8 tys. zł i ryczałt na koszty zakwaterowania, określane w zależności od wybranego kraju”. Jak dodał, osoby, który zdecydują się na to, żeby ich staż trwał 3 miesiące bądź dłużej, otrzymają jednorazowe wsparcie materialne w wysokości 20 tys. zł. „Szczególnie w ścieżce naukowej, gdzie potrzebny może być np. zakupu dodatkowej aparatury badawczej (…) jest to duży zastrzyk gotówki i zachęta na dłuższą mobilność” – powiedział.
Kryteria, według których oceniane będą zgłoszenia przez ekspertów NAWA i ABM, to – jak wyjaśnił Kostecki – „etap ścieżki zawodowej, ocena dotychczasowych dokonań wnioskodawcy, wybór ośrodka oraz proponowany projekt realizowany w ramach stypendium – czy rokuje, czy będzie realnie oddziaływał na ścieżkę zawodową stypendysty”. Podkreślił, że to istotne, by zgłoszony projekt „miał charakter wkładu w naukę”. „Dla ścieżki klinicznej to przede wszystkim badania laboratoryjne, dla naukowej – prowadzenie zajęć dydaktycznych, dla badawczej – rezultaty, wyniki badań” – dodał.
„Chcemy, żeby program stał się bardziej powszechny, zależy nam na tym, żeby kadry medyczne miały szerszy dostęp do polityki stypendialnej i taki też jest cel tego programu” – powiedział.
Nabór – jak przekazał dyrektor NAWA – potrwa do 31 stycznia 2024 r. za pośrednictwem systemu teleinformatycznego NAWA. Rozstrzygnięcie naboru planowane jest do 31 maja 2024 r. Wyjazdy mają się rozpocząć 1 lipca.
Prof. Franciszek Walczak przez wiele lat kierował Kliniką Zaburzeń Rytmu Serca w Instytucie Kardiologii w Aninie. Zasłynął m.in. z wykonania pierwszej w Polsce ablacji RF u dorosłego (1992) oraz u dziecka (1994). Uznawany jest za nestora polskiej elektrofizjologii. Autor i współautor ponad 200 publikacji oraz współautor wielu monografii. W trakcie swojej kariery współpracował z kadrą naukową na całym świecie (prof. Michel Haissaguerre, prof. Karl-Heinz Kuck, prof. William Stevenson).
Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) to państwowa osoba prawna nadzorowana przez Ministra Edukacji i Nauki, działająca na rzecz umiędzynarodowienia polskiej nauki poprzez wspieranie i stymulowanie międzynarodowej współpracy badawczej i wymiany akademickiej. Agencja powstała w październiku 2017 r. i od tego momentu uruchomiła ponad 20 programów wspierających naukowców, instytucje polskiego systemu nauki i szkolnictwa wyższego, oferujących stypendia dla polskich i zagranicznych studentów, a także promujących język polski i kulturę polską na świecie.(PAP)
Autorka: Paulina Kurek
Źródło: naukawpolsce.pl
Zachęcamy do zakupu subskrypcji portalu oraz prenumeraty papierowej „TPS – Twojego Przeglądu Stomatologicznego” TUTAJ.
Zachęcamy również do nabycia naszych książek i e-booków dostępnych w naszym sklepie internetowym dlaspecjalistow.pl.