4. edycja programu im. prof. Franciszka Walczaka w nowej formule
Reklama

4. edycja programu im. prof. Franciszka Walczaka w nowej formule

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej ogłosiła 4. edycję programu im. prof. Walczaka, który umożliwi trwające od 1 do 6 miesięcy wyjazdy do ośrodków medycznych na całym świecie – powiedział PAP dyrektor NAWA dr Dawid Kostecki. Poszerzono też m.in. kryterium geograficzne i podniesiono kwotę stypendialną.

4. edycja programu im. prof. Franciszka Walczaka; fot. iStock
fot. iStock

Jak wskazuje NAWA, program im. prof. Walczaka, realizowany we współpracy z Agencją Badań Medycznych (ABM), finansowany z dotacji Ministerstwa Zdrowia, umożliwia rozwój kompetencji zawodowych i naukowych, a także zdobycie doświadczenia i kontaktów w międzynarodowym środowisku naukowym.

Do nowej edycji programu im. prof. Walczaka mogą się zgłosić, poza przedstawicielami nauk medycznych, także przedstawiciele nauk farmaceutycznych i nauk o zdrowiu oraz lekarze od stopnia doktoranta – powiedział PAP dyrektor Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej dr Dawid Kostecki. Jak dodał, będą mieli do wyboru jedną z trzech ścieżek rozwoju kompetencji: kliniczną, dydaktyczną i naukową, które pozwolą na poznanie dobrych praktyk badawczych lub klinicznych, nowych metod i technologii czy pozyskanie materiałów do opracowania programu dydaktycznego albo pracy naukowej.

„Szeroko rozumiane środowisko medyczne, ale też przedstawiciele nauk o zdrowiu, to osoby, które potrzebują sprofilowanej oferty, zachęty do tego, aby realizować staże badawcze” – powiedział Kostecki. „Wiemy, że potrzeba kształcenia lekarzy na najwyższym, światowym poziomie jest nieustająca (…) zapotrzebowanie na lekarzy to światowy trend, więc chcemy podążać za wymogami polskiego oraz światowego systemu szkolnictwa wyższego (…) stąd pomysł, aby podnosić nie tylko poziom internacjonalizacji, ale także profesjonalizacji kadry medycznej” – podkreślił.

Zapytany przez PAP o zmiany w tegorocznej edycji, wskazał na „rozszerzenie potencjalnego kręgu adresatów, wprowadzenie krótkookresowej mobilności (od 1 miesiąca wzwyż), uwolnienie programu geograficznie, licząc na to, że zainteresowanie nim będzie sukcesywnie rosnąć, a także podniesienie kwoty stypendialnej. W przypadku miesięcznego pobytu w ośrodku goszczącym w Niemczech całkowita wysokość dofinansowania będzie wynosić 24 500 zł”.

„W poprzednich edycjach kryterium geograficzne było mocno ograniczone, do USA. Teraz podeszliśmy do tematu bardziej holistycznie, kryterium geograficzne zostało uwolnione, tzn., jeśli ktoś chce wyjechać do Niemiec, Włoch czy Szwajcarii, jak najbardziej może. Nie stawiamy przed wnioskodawcami ograniczeń w tym zakresie.” – powiedział.

Jak zaznaczył Kostecki, w latach 2019-2022 w ramach programu im. prof. Walczaka, grant na wyjazd do Stanów Zjednoczonych – na łączną kwotę 4 299 000 zł – otrzymało 57 stypendystów. W tegorocznej edycji – jak dodał – NAWA początkowo chce wyłonić 17 najlepszych. „4 mln zł to alokacja w pierwszym naborze, mamy zagwarantowane trzy kolejne nabory, ale nasi partnerzy, czyli Agencja Badań Medycznych oraz Ministerstwo Zdrowia, liczą na to, że będzie wielu chętnych i ze zwiększeniem alokacji nie powinno być problemu” – dodał.

Reklama

Ortodoncja w praktyce

Prowadzę własną działalność

Reklama

Sklep

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

Profilaktyka i ergonomia stomatologiczna – wybrane zagadnienia

209,00

zł brutto

Kup teraz
Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

Dental ZAGADKI: sprawdź swoją wiedzę (e-book)

50,00

zł brutto

Kup teraz
Zasady racjonalnej mechaniki

Zasady racjonalnej mechaniki

999,00

zł brutto

Kup teraz
Sztuka i rzemiosło cz. IV

Sztuka i rzemiosło cz. IV

160,00

zł brutto

Kup teraz
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.